Можливо, через 6 років нарешті буде покладено край дуалізму Верховних судів в Україні. Верховна Рада ухвалила закон, що покликаний розв’язати цю проблему.
Так, у другому читанні прийнято як закон проект членів Комітету ВР з питань правової політики «Про внесення змін до розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року №2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України» (№5456-д), інформує «Закон і Бізнес».
Про епопею зі спробою ліквідувати у неконституційний спосіб Верховний Суд України та позбутися його суддів недавно нагадав суддя Верховного Суду України, к.ю.н., заслужений юрист України Олег Кривенда (див. «Покарання за непокірність», «ЗіБ», 17.11.2023).
У профільному комітеті знайшли компроміс, що, на погляд нардепів, дозволяє виконати рішення КС №2-р/2020 та «узаконити» припинення діяльності ВСУ.
Прийнятим законом встановлено, що Голова ВС не пізніше ніж у 20-денний строк з дня набрання чинності новоприйнятим законом зараховує суддів ВСУ до штату ВС у касаційний суд тієї спеціалізації, яка відповідає спеціалізації судової палати ВСУ, в якій вони працювали. Також до апарату ВС переводяться працівники апарату ВСУ без проведення конкурсу на рівнозначні посади, але — за умови їх наявності.
Водночас застережено, що судді ВСУ, а також судді колишніх вищих спеціалізованих судів мають пройти оцінювання на відповідність займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності. При цьому зазначено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів оцінює їх компетентність лише шляхом проведення співбесіди. Натомість до оцінки доброчесності цих суддів буде залучена громадська рада доброчесності. Тобто фактично створюються передумови для того, аби звільнити їх з підстав непроходження такого оцінювання, наприклад, через негативний висновок від ГРД.
Суддям колишніх вищих спеціалізованих судів нададуть право вибору суду апеляційного чи місцевого рівня, відповідно до спеціалізації, куди вони можуть бути переведені без конкурсу. Якщо ж вони не подадуть відповідну заяву у визначений термін, нове місце роботи їм визначить ВРП. Або вони можуть вийти у відставку, при цьому довічне утримання буде обчислене, виходячи із діючого сьогодні базового окладу судді вищого спеціалізованого суду.
Чи влаштує така альтернатива суддів ВСУ та колишніх вищих спецсудів, покаже час. Адже рішенням КС прямо визнано неконституційною ліквідацію ВСУ та появу нової юрособи — ВС.
Суддям ВСУ дали шанс повернутися до роботи, але — з обов’язковим оцінюванням компетентності та доброчесності.
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!