Вирішуючи питання удосконалення процедур суддівської кар’єри, потрібно набратись мужності і керуватися виключно правовими нормами, а не доцільністю чи іншими критеріями.
На цьому наголосив голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик під час круглого столу «Майбутнє судової системи: обговорення проекту змін до процедур суддівської кар’єри», інформує «Закон і Бізнес».
Учасники заходу обговорювали новели, запропоновані законопроектами «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри» (№№10140, 10140-1).
Голова ВРП наголосив, що вирішення питання вдосконалення процедур проходження суддівської кар’єри — це сучасна вимога суспільства, пов’язана із формуванням нового високопрофесійного суддівського корпусу. На його переконання, першочерговою метою змін мають бути перш за все оптимізація процедур, забезпечення їх прозорості, зрозумілості як для кандидатів на посади, так і для громадськості.
Очільник ВРП акцентував на потребі вироблення після консультацій із Вищою кваліфікаційною комісією суддів, Радою суддів і громадською радою доброчесності єдиних критеріїв оцінювання доброчесності та професійної етики суддів. «У цих питаннях ми маємо виробити спільне бачення та спільну стратегію, щоб суспільство розуміло, що ми працюємо в одному напрямку і у нас єдина мета — формування доброчесного високопрофесійного корпусу суддів», наголосив він.
Водночас, Г.Усик вважає, що перевірку на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики ГРД має проводити не на етапі визначення кваліфікаційною комісією переможців конкурсу, як це запропоновано, а на стадії затвердження рейтингу кандидатів чи зарахування їх до кадрового резерву. Така процедура буде більш чіткою і прозорою.
Говорячи про аспекти добору, очільник ВРП назвав дискусійними норми законопроекту, якими пропонується запровадити психофізіологічне опитування кандидата на посаду судді із застосуванням поліграфа. Він звернув увагу на застереження щодо використання поліграфа, наведені у Спільному висновку Венеційської комісії та Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи.
Загалом, на його думку, в питаннях законодавчої регламентації перевірок суддів потрібно застосовувати європейські стандарти, зокрема принцип правової визначеності, який є елементом верховенства права. Адже Європейський суд з прав людини наголошує, що норми права мають бути чіткими, зрозумілими та з передбачуваними наслідками.

Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.
Матеріали за темою
Майже щодня один суддя йде з посади — ВРП
03.11.2023
ВРП призначила голову Служби судової охорони
02.11.2023
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!