Велика Британія та США мають надати повне відшкодування збитків чагоському народу, включаючи надання права повернутися жити на батьківщину.
Таку думку висловила правозахисна організація Human Rights Watch (HRW), повідомляє «Закон і Бізнес» із посиланням на Бі-Бі-Сі.
На думку правозахисників, ці країни винні у насильницькому переміщенні у 1960—70-х роках корінного населення із островів Чагос в Індійському океані. HRW назвала ці дії злочином проти людяності.
Британська влада відкинула таку характеристику подій.
У звіті правозахисників йдеться, що расові переслідування і постійна перешкода поверненню додому є «тривалим колоніальним злочином». У документі йдеться, що компенсацію слід виплатити «кожному поколінню» населення Чагоса, а король Карл III має принести повні та беззастережні вибачення.
Чагос — архіпелаг із 7 атолів із більш ніж 60 тропічними островами в Індійському океані, що знаходиться приблизно за 500 км на південь від Мальдів, на півдорозі з Африки до Індонезії.
Жителі Чагоса — це переважно нащадки рабів, насильно вивезених на безлюдні тоді острови Чагос під французьке, а потім британське правління у ХVIII і ХІХ століттях. Чагос знаходився під управлінням колоніальної адміністрації Великої Британії як частини Маврикію.
У HRW вважають, що чагосці повинні вважатися корінним народом відповідно до африканських та міжнародних стандартів у галузі прав людини. Тисячі чагосців зараз живуть по всьому світу, в основному — на Маврикії, у Великій Британії та на Сейшельських островах.
У 1965 році Маврикій поступився Великій Британії контролем над архіпелагом (включаючи Дієго-Гарсію) в обмін на 3 млн фунтів стерлінгів (сьогодні це приблизно 74 млн фунтів). Наразі Маврикій стверджує, що його змусили віддати острови в обмін на незалежність.
У 2019 році Міжнародний суд ООН ухвалив, що Велика Британія має відмовитися від контролю над архіпелагом Чагосом і вивести звідти війська.
У 2007 році сім’ї, вигнані з островів Чагос, виграли судову справу про повернення додому.
Матеріали за темою
Правило єдиної зарядки набуло чинності в ЄС
03.01.2025
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!