Голова ВС: колабораціонізм суддів може призвести до втрати незалежності судової влади
РСУ закликала бути скромнішими у витратах на з’їзд, а ВС — бути пильнішими у пошуках негативних явищ всередині системи. Як судовій системі вдається долати проблеми і які рішення ще попереду?
Як єдиний організм
«Система правосуддя України в умовах війни: національний та міжнародно-правовий вимір» — таку назву отримала міжнародна науково-практична конференція, яку організувала Державна судова адміністрація та Національна школа суддів. Однією із нагод для проведення конференції стало те, що саме у цей день святкують 20-ту річницю від дня утворення ДСАУ.
Першою на цьому заході стала доповідь Голови Верховного Суду Всеволода Князева. Хоча спікер і привітав ДСАУ із річницею утворення, втім наголосив на тому, що в сьогоднішніх умовах ні про яке святкування не може йти мови.
Ці скрутні часи, за його словами, стали періодом, коли всі суддівські органи зорганізувалися і стали працювати як єдине ціле. Судова система з перших днів війни зазнала суттєвих змін і через те, що ніхто не мав досвіду управління судовою системою під час війни, а ситуація виявилась екстраординарною, довелося приймати нові і подекуди непрості рішення.
Так судова система почала перебудовуватися і перелаштовуватися під нові потреби та виклики. В.Князев також пригадав як 24.02.2022 керівництво ВС зібралося і ніхто з присутніх не міг однозначно сказати, що далі робити. Згодом виникла купа проблем, зокрема кримінально-процесуального характеру. Із припиненням функціонування судів постали і перші питання, зокрема про те, як бути із закінченням строків тримання під вартою.
В.Князев зазначив, що хоча раніше і були суперечки між органами суддівського врядування, у перші місяці війни система почала працювати як одне ціле, адже проблеми перед нею постали дуже гостро.
Законодавча влада також почала працювати у пришвидшеному режимі. Таким чином проведення нарад онлайн та перекидання законопроектів через Вайбер та Телеграм, їх прийняття без дотримання формальностей, дозволили прийняти як необхідні рішення локального характеру, так і рішення щодо законодавчого регулювання нових правових аспектів.
Голова ВС зауважив, що переважно були знайдені ті рішення, які дозволили продовжити функціонування судів та забезпечити право громадян на доступ до суду. Йдеться про багато рішень від рішення про порядок обрання запобіжного заходу до внесення змін у штатний розклад.
Ситуація на тлі війни ускладнилась ще й тим, що за день до її початку саморозпустилася Вища рада правосуддя. Втім 3 члени ВРП, що залишились, не маючи повноцінного складу, продовжували допомагати іншим судовим органам у вирішенні нагальних питань.
Але, на жаль, за словами В.Князева, не всі колеги налаштовані на конструктив. Виявилось, що вороги є не лише зовні, а й всередині самої системи. Й за відсутності ВРП неможливо швидко боротися із випадками колаборації серед представників судової влади.
Голова ВС наголосив на тому, що судді не повинні забувати, що судова система є окремою гілкою влади. І сутність цього відокремлення полягає в тому, щоб всередині мати інструменти, аби самим боротись із негативними явищами в системі. Йдеться про корупцію, зрадництво, колабораціонізм.
«Якщо ми самі не зможемо боротись із цими явищами, то підключяться інші гілки влади, суспільство і ми таким чином втратимо незалежність судової влади», —додав В.Князев і закликав не толерувати такі явища. «Моя місія — побудова сильної і незалежної судової влади. Але це все я не зможу зробити один, тільки всі разом. Ми маємо бути критичними до себе і показувати свою силу», — змотивував колег очільник ВС.
Також спікер не оминув питання про те, що військові, а особливо воєнні злочини стали новелою для суддів. Адже всі вони вивчали цей різновид злочинів в університетах, проте на практиці ніколи не кваліфікували відповідні дії в якості воєнного злочину.
Традиційно актуальною темою у суддівському виступі стало і «колосальне» недофінансування судової системи. В.Князев додав, що судова система протягом свого існування весь час недофінансовувалась, її потреби не покривались навіть на 50—60%.
Важливим кроком в сьогоднішніх умовах Голова ВС назвав запровадження дистанційного правосуддя, наголосивши на тому, що інші країни вже отримали успішний досвід такого формату функціонування судової системи під час ковіду. На сьогодні в Україні окремі модельні суди вже почали впроваджувати систему дистанційного правосуддя, однак про її повноцінне функціонування говорити ще зарано. На думку В.Князева, законодавець значно запізнюється у законодавчому врегулюванні цього питання, водночас українська судова система має вийти хоча б на мінімальний рівень дистанційного правосуддя.
Переламний момент
Голова ДСАУ Олексій Сальников представив основні здобутки ДСАУ протягом усіх років її існування та наголосив на проблемах, які ще тільки належить подолати.
Водночас голова НШСУ Микола Оніщук звернувся до завдань школи, які знаходять втілення у недавно схваленій стратегії розвитку суддівської освіти на 2021—2025 роки. При цьому спікер наголосив на тому, що впродовж останніх років судді перетворились із пасивних слухачів на активних учасників освітніх заходів.
Голова Ради суддів Богдан Моніч завершив секцію, на якій були представлені доповіді представників органів суддівського самоврядування. Спікер також не оминув теми війни як основного переламного моменту.
Б.Моніч розповів, що на 24.02.2022 було заплановано засідання РСУ і воно попри всі обставини відбулося. Інші питання, окрім того, яке фактично «втрутилось» у порядок денний, були зняті з розгляду. І попри те, що засідання відбувалось у той день, коли вже тривали бойові дії, всі 32 члени РСУ взяли у ньому участь.
Звісно, шок вплинув на те, що існувала нетривала неузгодженість щодо того, що робити далі. Але вже 2.03.2022 були опубліковані конкретні рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану. Показовим є те, що цю публікацію на офіційному сайті РСУ за кілька перших днів після її висвітлення, переглянуло більше 40 тис. людей, що перевищує загальну кількість суддів та працівників апарату судів.
Але робота РСУ на цьому не зупинилась. 14.03.2022 було опубліковано ще одні рекомендації. А з квітня розпочалась робота з удосконалення комунікаційної стратегії у справах війни.
З’явились і питання щодо роботи із новою категорією справ — про воєнні злочини та порушення законів та звичаїв ведення війни. На початку серпня РСУ приділила увагу блоку рішень, спрямованих на протидію колаборації. За словами Б.Моніча, десь на межі законодавства було прийнято рішення обмежити виплати тим суддям, які підозрюються у колабораціонізмі. Йшлося про випадки, коли були наявні розумні сумніви в тому, що людина дійсно не може виїхати з окупованої території через непереборні обставини.
Також Б.Моніч нагадав про перенесення з’їзду, який втім неодмінно має відбутись. Щоправда, голова РСУ попросив про те, аби провести його у максимально економічно варіанті, а саме відмовитись від компенсації витрат на проїзд та проживання під час участі у з’їзді.
Ще однією проблемою, про яку повідомив Б.Моніч, і яку напередодні обговорювали на засіданні РСУ, стала неможливість суддів піти у відставку. Між тим статистика говорить про те, що після такої відставки деякі апеляційні суди взагалі залишаться без суддів. Тому кадрову кризу ще також належить подолати в майбутньому.

Всеволод Князев закликав колег до єдності у прийнятті рішень та критики по відношенню до себе
Матеріали за темою
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!