Що потрібно знати бізнесу про перевірки фінансової інспекції
Однією з основних ознак підприємницької діяльності є покладання на власний ризик. Під час перевірок органів контролю відчуття ризику в суб’єктів господарювання загострюється, особливо якщо мова йде про позапланові виїзні ревізії, зокрема про зустрічну звірку. Остання не є контрольним заходом щодо підприємства, однак її наслідки можуть бути непередбачуваними. Тому перед візитом працівників Державної фінансової інспекції підприємцям слід озброїтися відповідною інформацією.
Як відомо, у грудні 2010 року Головне контрольне-ревізійне управління реорганізовано в Держфінінспекцію. Повноваження останньої визначені законом «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.93 №2939-XII (це нова назва акта — в редакції закону від 16.10.2012 №5463-VI). До них належить проведення:
• планових виїзних ревізій;
• позапланових виїзних ревізій;
• зустрічних звірок.
Останні можуть проводитися на підприємствах, які мали правові відносини з підконтрольною установою. До таких підприємств закон відносить органи державної влади, бюджетні установи та суб’єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства й організації, що отримують кошти з бюджетів усіх рівнів або користуються державним майном. Таким чином, суб’єкти господарювання приватного сектору до підконтрольних Держфінінспекції не належать, але стосовно них також можуть здійснюватися певні заходи у випадках, якщо мали місце правовідносини з підконтрольною установою.
Виходячи із цього, можемо зробити висновок, що органи Держфінінспекції мають право проводити стосовно «непідконтрольних» підприємств позапланову ревізію або зустрічну звірку даних. Ще одним методом взаємодії може бути витребування довідок і копій документів про операції та розрахунки з підприємствами, установами, організаціями, щодо яких здійснюється ревізія, але це не передбачає виїзду працівника інспекції на місце.
Згідно із законом позапланові виїзні ревізії суб’єктів господарської діяльності незалежно від форми власності проводяться органами фінінспекції виключно за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Якщо такого рішення немає, то залишається тільки одне — зустрічна звірка, що являє собою «метод документального підтвердження у суб’єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи».
На рівні закону регламентації процедури проведення зустрічної звірки не існує, тому слід керуватися постановою КМ «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» від 20.04.2006 №550.
Така звірка проводиться шляхом документального і фактичного дослідження виду, обсягу операцій, проведених між суб’єктом господарювання та підконтрольною установою. За результатами звірки у двох примірниках складається довідка (не акт!), один примірник якої видається суб’єкту господарювання, що мав правові відносини з об’єктом контролю, другий — долучається до матеріалів ревізії.
Зустрічна звірка не є контрольним заходом щодо суб’єкта господарювання. Об’єктом контролю в цей час є інша установа. За допомогою зустрічної звірки даних з’ясовуються питання реальності й повноти відображення операцій та розрахунків у обліку саме підконтрольної установи.
Сама звірка не є чимось надзвичайним для суб’єкта господарювання. В органу контролю є не так багато механізмів її здійснення, та й предмет перевірки є досить вузьким. Однак наслідки документального підтвердження можуть бути непередбачуваними. Зокрема, зустрічна звірка може стати передвісником позову, адже в ході її проведення добувається інформація щодо стану документації підприємства, стосовно конкретного договору (операції). З огляду на це не варто нехтувати присутністю юриста вже на стадії перевірки, щоб максимально нівелювати можливі ризики.
Андрій Бузинний, старший юрист ЮК "Правова допомога"
Матеріали за темою
НБУ встановив облікову ставку на рівні 16%
27.10.2023
Рівень інфляції у вересні склав 7,1%
12.10.2023
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!