Учені з Ексетерського і Бристольського університетів (Велика Британія) розібралися в причинах появи «британських учених». Так називають дослідників, які зробили безглузді відкриття.
Результати роботи Ендрю Хіггінсона і Маркуса Мунафо опубліковані в журналі PLoS Biology. Вони вважають, що у всьому винна використовувана в країні система грантів, яка спонукає фахівців доходити «гучних», але не завжди цінних з наукової точки зору висновків.
Застосовуючи математичну модель і статистичні обчислення, вчені постаралися зрозуміти причину успішності тих чи інших грантових заявок. Вони поставили перед собою мету з’ясувати, що саме є визначальним принципом оцінки наукових проектів. «Фахівці створили комп’ютерну модель, у рамках якої віртуальний дослідник-кар’єрист робив усе можливе, щоб домогтися від спонсорів позитивного результату», — повідомляє Naked Science.
У результаті найуспішнішими стали ті, хто пропонував невеликі проекти, де визначав амбітні завдання в нових напрямах. При цьому великі, але «нудні» проекти попиту не мали.
Проблема полягає в тому, що перші часто дають помилкові, а іноді й курйозні результати. Це відбувається через те, що аналізується незначний обсяг інформації. Автори праці підрахували, що тільки 10—40% таких досліджень правильні.
Британські вчені встигли «прославитися» численними сумнівними відкриттями. Зокрема, вони дійшли висновку, що чаювання з печивом небезпечне для здоров’я, і вивели формулу ідеального бутерброда з беконом. Також вони з’ясували, що 90% сонечок мають венеричні захворювання, а більшість водіїв, які частіше за інших порушують правила дорожнього руху, є латентними гомосексуалістами.
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!