Как развести клиента без спешки и проблем и что не следует указывать в исковом заявлении
Развод – психологически сложный и болезненный процесс. Поэтому задача адвоката – вести своего доверителя к желаемому результату, не причиняя дополнительного вреда. Ведь конец старого — это всегда начало нового.
Чим менше, тим краще
В Асоціації адвокатів України відбувся вебінар із провокативною назвою «Розлучення з гарантією». Спікером заходу виступила співголова Комітету ААУ з сімейного права Катерина Власюк.
Адвокат розповіла небанальні й неочевидні істини про здавалося б «примітивну» категорію шлюборозлучних процесів, яких за її плечима вже більше 150. Звісно, як пояснила спікер, згідно з Правилами адвокатської етики жодних гарантій адвокати давати своїм клієнтам не можуть. Втім, можна зробити все можливе для того, аби надавати якісні консультації і фахово супроводжувати процес.
Тож, як зазначила К.Власюк, якщо загуглити послугу з розлучення в Інтернеті, то можна побачити ціну в 2500 грн. Втім власний чек спікера без консультації та особистого супроводу, а лише через письмову комунікацію із судом стартує від $1000. «Є різні ціни на розірвання шлюбу, але багато молодих юристів недооцінюють шлюборозлучний процес», — додала К.Власюк.
За її словами, позов на розірвання шлюбу дуже простий, але інколи те, про що зазначають у ньому може «вилізти людині боком». Тож на сайті К.Власюк можна завантажити безкоштовну заяву на розірвання шлюбу, з якою точно не буде проблем.
Серед найпоширеніших помилок при складанні позовної заяви — забагато непотрібних деталей. Наприклад, не знаючи, чи буде поділ майна, вказують, що спору щодо нього немає; зазначається дата, з якої подружжя не проживає разом; згадується про сплату аліментів.
«Якщо ви як юрист супроводжуєте процес, і на даному етапі довіритель звернувся тільки за розірванням шлюбу або ви ще не знаєте, буде поділ майна чи ні, то не робіть людині зла і не пишіть зайвого», — закликала К.Власюк.
Спікер переконує, що в розірванні шлюбу дуже багато речей не мають значення. І хоча ВС вказав на те, як мають рухатись справи про розірвання шлюбу і зазначив, що суд має встановити, з якого періоду люди разом не проживають, але, як свідчить практика, ця дата встановлюється в дуже виключних випадках. Тому в позовній заяві можна просто вказати, що на дату подачі позову про розірвання шлюбу подружжя разом уже не проживає.
Також часто адвокати без досвіду розповідають у заяві про все подружнє життя сторін — хто кого любив, хто кому зраджував і т.д. Навіть якщо конфлікту між сторонами не було, після того, як інша сторона отримає таку позовну заяву, конфлікт розгорається в мить.
«Я завжди кажу своїм довірителям, що немає значення, з якої причини ви розриваєте шлюб. У нас уже не діють норми совкового сімейного законодавства, де треба було вказати причину — не зійшлись характерами або щось ще», — пояснила К.Власюк. Натомість Конституція говорить про те, що ніхто не може бути примушений до шлюбу. Це означає, що самого бажання не перебувати у шлюбі достатньо для того, щоб суд його розірвав. Тож не треба наводити докази, чому ви не бажаєте перебувати у стосунках з цим чоловіком, не потрібно пояснювати і породжувати спори на рівному місці. Але якщо довіритель все ж хоче, щоб приватна інформація стала публічною, потрібно чітко усвідомлювати, з якою метою про це будете писати.
К.Власюк звернула увагу на те, що маніпуляції на кшталт «Я не дам тобі розлучення» — не працюють. Адже навіть ст.110 Сімейного кодексу зазнала змін, і тепер розлучення під час вагітності або до того, як дитині виповниться 1 рік, теж можливе. Раніше ж існуючі норми не давали можливості вписати у свідоцтво про народження батьком дитини іншого чоловіка, якщо жінка перебувала у шлюбі.
«Таємні» розлучення
Для того, щоб гарантовано отримати розлучення, варто врахувати кілька моментів. По-перше, зауважила спікер, це — правда і нічого окрім правди, адже брехня вилазить боком. До-прикладу, інколи опоненти вказували невірні персональні дані, вказували неактуальне місце реєстрації, чим перебивали підсудність. Але якщо неправосудний суд виніс рішення, його можна скасувати. Також був випадок, коли до суду подавали позов до того, як дитині виповнився 1 рік. За словами К.Власюк, вона скасувала в апеляції це рішення про розлучення і 1,5 роки роботи адвоката опонента «пішли в нуль».
По-друге, важливим є питання підсудності. У справах про розірвання шлюбу підсудність визначається за місцем реєстрації відповідача. Тому краще це правило не порушувати, і не вказувати іншу адресу, навіть якщо людина з вами фактично проживала, а зараз — ні. Також не варто вказувати невірні телефони чи паспортні дані. Якщо зробите помилку, то це загрожує тим, що буде не та підсудність і особа буде не належним чином повідомлена.
К.Власюк додала, що довіритель має усвідомлювати, що розлучення — це процес, тут не варто поспішати. Натомість у тих випадках, коли комусь кортіло розлучитись якнайшвидше, розлучення часто-густо скасовувалось.
Адвокат пояснила, чому потрібно докласти всіх зусиль, аби відповідач був належним чином повідомлений. Практика свідчить про те, що 80% людей готові розлучатись одразу. Коли ви даєте іншій людині право брати участь у процесі, ви створюєте у довірителя гарантію, що ця людина не з’явиться через два—три роки, коли наприклад надумають ділити майно, і не буде протидіяти і скасовувати розірвання шлюбу.
К.Власюк переконана, що за 2022—2025 року буде багато справ, де розлучення були «таємними». Наприклад, чоловік тихо розлучається, поки його дружина проживає з дитиною за кордоном. За рахунок спотворення персональних даних, людина не знає, що з нею розлучаються.
«Якщо інша сторона хоче розлучатись, то ми готуємо заяву на добровільне розлучення, допомагаємо реєструвати опоненту кабінет в електронному суді або організовуємо, щоб цю заяву було підписано у закордонного нотаріуса або відправляємо і надсилаємо через консульство підписання такої заяви за кордоном. Так ми гарантуємо участь і присутність у процесі іншої сторони. Якщо людину належним чином повідомили, вона відреагувала, то у вас повноцінний процес і є гарантія, що вона не зможе сказати, що її позбавили доступу до правосуддя», — розповіла К.Власюк.
Окремо спікер зупинилась на питанні скасування рішення про розірвання шлюбу. Тут варто розуміти, що затягування шлюборозірвання чи скасування рішення про розірвання шлюбу має прагматичну юридичну мету. Діяти в цій площині К.Власюк допомагав попередній досвід оспорювання заочних рішень в інших категоріях справ.
Адвокат навела два приклади з особистої практики. В першому випадку не було повідомлення про вручення повістки щодо судового засідання. В результаті рішення було оскаржене в апеляції, що відтермінувало розірвання шлюбу в цілому на 3 роки. У другому — було відкрито спрощене провадження, а сторона не була повідомлена належним чином. В результаті між скасованим рішенням про розірвання шлюбу та остаточним розірванням шлюбу минуло 1,5 року. Натомість, сторона через місяць після скасованого рішення купила дороговартісний маєток...
Також адвокат звернула увагу на види процедур із розлучення. Наприклад, якщо подружжя має дітей, старших за 18 років, або якщо не має дітей, і якщо є на те добра воля, можна розлучитись через РАГС.
Окрім того, існує процедура спільного розірвання шлюбу. Це спільна заява, яка є можливою лише у випадку наявності не договору про визначення місця проживання дитини, а аліментного договору. Це не позов, а саме заява, до якої додається нотаріальна копія аліментного договору. За такою заявою суддя не призначає слухання, не просить надати відзив. Тому рівно через місяць можна отримати рішення про розірвання шлюбу.
Тож К.Власюк порадила пропонувати довірителям всі можливі варіанти, не намагаючись нажитись на розлученні там, де все можна вирішити набагато простішими шляхами. Адже відвертий супровід клієнта означає те, що людина швидше отримає шанс побудувати нову родину і, можливо, повернеться до адвоката вже із іншим запитом — на укладання шлюбного договору.

Екатерина Власюк советует объяснять доверителям, что как решение о браке принималось не за одну секунду, так и его расторжение не может быть мгновенным.
Материалы по теме
Комментарии
цікава стаття. містить низку практичних порад, які заслуговують на увагу як молодих юристів, так і досвідчених фахівців у сфері сімейного права. з практичної сторони підкреслює те, що успішне ведення …