Что адвокату следует знать о налоговом учете, ЕСВ и упрощенной системе налогообложения
С момента получения свидетельства о праве на занятие адвокатской деятельностью у адвоката начинаются особые отношения с налоговой. Как не усложнять их с самого начала?
Постановка на облік
У Вищій школі адвокатури відбувся вебінар «Постановка адвоката на облік в ДПС та оподаткування діяльності». Лектор заходу — адвокат Богдан Янків — звернувся до законодавчих норм і порядків, які регулюють податкову звітність адвоката та поділився зі слухачами власним досвідом.
Перше, на що звернув увагу спікер, це те, що адвокат як самозайнята особа зобов’язаний стати на облік в ДПС за місцем проживання, а також — як платник ЄСВ. Саме завдяки постановці на облік як платника ЄСВ йому буде зараховуватись стаж адвокатської діяльності. Це може бути важливо, якщо потім він претендуватиме, наприклад, на посаду судді. Від ЄСВ також залежить пенсійний, соціальний та трудовий стаж.
Отож, згідно п.178.1 ст.178 ПК, адвокат зобов’язаний, по-перше, стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайнята особа; по-друге, отримати довідку про взяття на облік згідно із ст. 65 ПК. Детально питання постановки адвоката на облік регулює «Порядок обліку платників податків і зборів», затверджений наказом Міністерства фінансів від 09.12.2011 №1588.
Законодавчі норми вказують на те, що виконати свій обов’язок із постановки на облік в ДПС адвокат має у 10-денний термін після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю. Адвокат має особисто (рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу подати до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання:
заяву за формою № 5-ОПП
заяву за формою № 1-ЄСВ
копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
Втім, варто врахувати, що у разі подання документів поштовим відправленням копії документів повинні бути засвідчені нотаріально або органом, який здійснив реєстрацію незалежної професійної діяльності.
Б.Янків додав, що ці документи можна подати через електронний кабінет платника податків. Для того, щоб скористатись електронними сервісами податкової, достатньо мати звичайний електронний підпис як фізичної особи. При цьому важливо створювати документ в конкретному році і місяці, в якому відбувається ця постановка на облік.
Заповнюючи заяву, слід звернути увагу на те, що місце, в якому ви стаєте на облік, може бути місцем фактичного проживання, й місцезнаходження робочого місця можна буде змінити, внісши відповідні зміни.
У заяві слід проставити позначку, якщо ви здійснюєте діяльність як ФОП. Важливо також позначити орган видачі адвокатського свідоцтва, заповнити КВЕД (класичний для адвокатів — це 69.10, діяльність у сфері права).
При цьому лектор звернув увагу на те, що згідно з позицією податківців, фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, при поданні заяви за формою №5-ОПП в е-вигляді може не приєднувати скановані копії паспорта, оскільки накладений ЕЦП ідентифікує її як автора та підписувача е-документа.
Обрахунок оподаткування та фіскалізація
Після постановки на облік виникає необхідність обрахунку власне самого оподаткування адвоката як самозайнятої особи. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п.167.1 ст.167 Податкового кодексу (п.178.2 ст.178 ПК). Ставка податку становить 18% від бази оподаткування щодо нарахованих доходів (виплачених, наданих). Також сплачується військовий збір — 1,5% від доходу та єдиний соціальний внесок — 22% від суми доходу.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності (п.178.3 ст.178 ПК). Однак, у разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Рада адвокатів України сформувала свою позицію таким чином. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. У розумінні Податкового кодексу, самозайнята особа — це платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність і не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. До речі, Б.Янків наголосив: якщо адвокат є працівником підприємства на повну ставку, в такому разі підприємство сплачує за адвоката ЄСВ, відповідно в самого адвоката такого обов’язку не виникає.
Адвокат може приймати від клієнта платежі в будь-який зручний спосіб: готівкою, через POS-термінал або шляхом переказу коштів на розрахунковий рахунок. Однак при готівковому розрахунку варто пам’ятати, що для стягнення витрат на правову допомогу в суді потрібно буде надати суду підтвердження оплати послуг готівкою:
договір про надання правової допомоги;
акт наданих послуг;
квитанцію/довідку/розписку, що підтверджує факт отримання коштів від клієнта.
При цьому, якщо адвокат отримує гонорар як самозайнята особа, у застосуванні РРО немає необхідності. Якщо ж оплату за послуги отримує ФОП, РРО потрібне. Самі податки адвокат може сплачувати з будь-якого рахунку чи особистої картки — це не має значення.
Спрощена система: за та проти
Окремо на вебінарі також дослідили питання щодо того, чи може адвокат працювати на спрощеній системі оподаткування. Спікер звернув увагу на те, що згідно з п.291.3 ст.291 ПК, юридична особа чи фізична особа — підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо вона відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою. Водночас чіткого положення законодавства щодо заборони особам, що провадить незалежну професійну діяльність, перебувати на спрощеній системі оподаткування — немає.
Показовою у цьому контексті може бути постанова П’ятого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі №400/2735/18. У ній зазначено, що необхідність подачі окремих звітів щодо сум нарахованого ЄСВ виникає лише в разі якщо особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є ФОП здійснює відмінні види діяльності.
Водночас податківці займають іншу позицію, за якою незалежна професійна діяльність — це діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою-підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого п.65.9 ст.65 ПК) та використовує найману працю не більш як 4 фізичних осіб. Отже, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої діяльності. Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може здійснюватися фізичною особою-підприємцем.
У рішенні №98 «Про затвердження роз’яснення щодо підстав для здійснення адвокатської діяльності» від 15.10.2020 Рада адвокатів України розглянула звернення Головного управління ДПС у м. Києві та надала роз’яснення щодо діяльності адвоката, зареєстрованого як фізична особа-підприємець.
У РАУ зазначили, що фізична особа, яка має статус адвоката та бажає здійснювати адвокатську діяльність індивідуально, однак всупереч вимогам ПК не стала на облік у контролюючих органах як самозайнята особа, але при цьому зареєстрована як фізична особа-підприємець, має право бути захисником у розумінні ст.45 Кримінального процесуального кодексу чи здійснювати представництво іншої особи в суді як адвокат, виключно уклавши договір з клієнтом як адвокат відповідно до вимог закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Підсумувавши, Б.Янків зазначив, що застосовувати спрощену форму оподаткування може адвокатське бюро або адвокатське об’єднання.
Споры о том, может ли адвокат быть ФЛП не утихают, несмотря на все решения судов, разъяснение ГНС и РАУ
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!