На таможне не ожидается никаких реформ, а обыски – просто шоу
В департаментах таможни сидят «свои» люди, а те, кто «крышевал», остаются при должностях. Нардеп поделился впечатлениями от обысков, призвал держать правоохранителей, которые там «пасутся», за шлагбаумом и отдать назначение руководителя таможни «международным партнерам».
Самозайнятість — в процесі
Національна асоціація адвокатів України провела панельну дискусію «Обговорення актуальних питань взаємовідносин податкової, митної служби та бізнесу». До обговорення запросили народного депутата, першого заступника Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослава Железняка.
В адвокатів у свою чергу назріли найбільш болісні питання, які потребували не так прикладних відповідей, як принаймні підґрунтя для сподівань на краще. І це не те щоб не вдалося, просто проза життя та обставин втрутилися в дискусію.
Так, першим до народного обранця пролунало питання від голови комітету з питань митного та податкового права НААУ Якова Вороніна про те, коли адвокати зможуть використовувати систему спрощеного оподаткування? Адвокат зазначив, що стосовно цього було, наприклад, зареєстровано законопроект №7518.
На це Я.Железняк зазначив, що даний проект виносили на комітет ще влітку, однак проти нього виступив Мінфін. Автор проекту і Мінфін так і не дійшли спільної думки. І тому нардепу видається, що у цього проекту вже немає шансу. Однак готується інший — загалом щодо самозайнятих осіб, не лише адвокатів. У ньому йдеться про оподаткування доходів кур’єрів різних служб доставки і паралельно — про самозайнятих осіб.
Я.Воронін додав, що самозайнятими особами є також приватні виконавці, арбітражні керуючі, лікарі. І всі вони не є ФОПами, бо це не підприємницька діяльність. «Той проект, який є, — не перший, ми вже 3 роки над цим питанням працюємо. Але в цьому проекті є плюс, що автор просив встановити єдиний податок для самозайнятих осіб на період воєнного стану», — прокоментував спікер. Також адвокат назвав це непоганим варіантом у тестовому режимі, бо Мінфін має зрозуміти, що будь-які надходження, більші за 0 грн., — краще для бюджету. Однак. Я.Железняк зізнався, що з його досвіду спілкування з Мінфіном, такі аргументи просто не працюють.
Хепіенду не буде
Далі були не менш болісні одкровення — про реформу митниці. Виявилося, що нардеп взагалі нічого не чув про те, що її збираються реформувати. Я.Железняк зазначив, що зараз в митниці нічого не відбувається. «Люди з бізнесу напевне бачать, що весь цей цирк нічим не закінчиться», — додав нардеп. За його словами, люди з митниці за день були попереджені про обшуки. Навіть сам нардеп про це знав заздалегідь. Можливо, в результаті когось із керівництва змінять, але це ні про що не говорить.
«Потрібно вимагати взагалі перезавантаження історії по митниці. Проблеми не тільки в керівниках. Якщо ми не можемо обрати голову митниці, давайте оберемо його за аналогією конкурсів щодо очільників НАБУ, САП, ДБР. Давайте віддамо це міжнародникам, і нехай вони оберуть цю людину. І потрібно звільняти всю ту свору ворів, яка є на митниці», — продовжив інсайт Я.Железняк.
Окрім того, нардеп додав, що знає, хто й кого поставив керівником департаменту на митниці. «Регіональні митниці також слід змінювати. Всіх правоохоронців за шлагбаум — вони там тільки пасуться», — наголосив нардеп.
Також, на його думку, потрібно змінювати фінансовий аспект. Адже $10 зарплати за день, які отримує митник, це замало. «Не бачу поки політичної волі для змін у вищого керівництва. Пробачте за погані новини, я не вірю в реформу митниці. Всі, хто кришував митницю, поки залишаються при посадах. Для мене це виглядає як шоу», — прокоментував стан речей Я.Железняк.
Також нардеп додав, що митники взагалі не перші в цьому харчовому ланцюжку. І що він вірить в те, що там крали 10 млрд грн. у місяць, адже ці цифри дуже схожі на правду.
Блокування накладних
Нарешті, обговорили адвокати з нардепом і питання блокування податкових накладних та податкову амністію. Член ради комітету з питань митного та податкового права НААУ Ірина Нараєвська запитала, що ж робити з податковою амністією тим, хто має компаній в інших міжнародних юрисдикціях. Чи має бути продовжена амністія?
Я.Железняк зазначив, що він особисто проти такого продовження, адже амністія тому і є амністією, що має конкретний строк. «Бо інакше виходить на кшталт євроблях №2. Ті, хто першими задекларували, відчувають себе не дуже розумними людьми. А загалом амністія — це завжди про довіру, ніхто нікого поки що не переслідував після задекларованих статків», — додав нардеп.
Хоча зізнався, що в теорії, напевно, хтось з його колег і може вийти з такою законодавчою ініціативою. Але наразі, за його словами, амністія відбувається. Поки політичної волі на зміну строку немає. «Вічно це не можна робити, бо інакше це якийсь треш», — підсумував Я.Железняк.
Озвучили адвокати і питання про «біль кожного бізнесу та бухгалтеру — ПДВ». І.Нараєвська зазначила: «Податкові накладні блокуються з відомих для нас причин». Серед них адвокат назвала те, що роботодавці не платять офіційно заробітну плату і не працевлаштовують працівників або розмір заробітної плати встановлено мінімальний. Вони намагаються не платити якісь податки.
«Я розумію, що платник податку має дотримуватись певних вимог очікувань податкової. Але ці очікування не висвітлені, хоча цього б дуже хотілося. Я розумію, що це неправильно. Але ми можемо бачити статистику для того, щоб орієнтуватися, що від нас очікують?», — зауважила спікер.
Я.Железняк відповів, що ситуація з податковими накладними очевидно не повинна бути такою як зараз. Статистика свідчить про те, що в жовтні це було 1,54% блокованих податкових накладних, в листопаді 1,73%, а до прикладу, в січні, — 1% заблокованих ПН. Хоча має бути значно менше. Ціль — 0,2%.
«Згоден, що щодо алгоритму має бути якийсь дороговказ. Людина має знати за що їй заблокували ці податкові накладні. Всі налаштовані на те, аби це змінити. Зараз задля вирішення цього питання створена робоча група», — підсумував Я.Железняк.
І.Нараєвська також додала, що сьогодні на етапі виконання існує високий відсоток зловживань на місцях. Звісно, податки потрібно платити, але вони мають бути розумні і адекватні ситуації. Саме для цього від податкової потрібні принаймні її очікування, які будуть донесені до платників.
А от п.8 Критеріїв ризиковості платника податку зі словосполученням «наявна податкова інформація» Я.Железняк назвав «повною фігнею», яку планують деталізувати вже найближчим часом.
Рецепт «перевоспитания» таможенников не знает даже нардеп. Но уверяет, что они в этой пищевой цепи — не первые.
Материалы по теме
Комментарии
К статье не оставили пока что ни одного комментария. Напишите свой — и будете первым!