Експерти ГРМЕ зникли з поля зору. Хто ж відбиратиме кандидатів до ВАКС і слідкуватиме за доброчесністю в разі потреби?
Суду так і не вдалося з’ясувати, куди поділася громадська рада міжнародних експертів. Уже півроку її члени навіть не отримують зарплати. Тож чи є у Вищої кваліфікаційної комісії суддів допоміжний орган і чи буде кому відбирати «антикорупційників» у разі потреби?
Ні слуху ні духу…
Тим, хто забув, з якою помпезністю утворювалася громадська рада міжнародних експертів, нагадаємо, що до її складу призначили 6-х іноземців. За 2 місяці вони «просіяли» 71-го кандидата, які значилися на прохідних місцях у рейтингу після іспиту. Цю роботу голова ГРМЕ Ентоні Гупер навіть назвав унікальною та захопливою за все його довге життя. Також пообіцяв, що на цьому їхня місія в Україні не завершується і експерти спостерігатимуть за процесом формування суду.
Але щось пішло не так, і 6 березня виявився останнім робочим днем для іноземних експертів. За півроку про них ні слуху ні духу. Зарплати після означеної дати з українського бюджету вони не отримували, про що свідчить відповідь Державної судової адміністрації на запит «ЗіБ».
Немає (і не було) у них і офісу в Києві, оскільки в тому ж листі ДСАУ вказано, що рада не орендувала жодного приміщення для своєї роботи. Офіційна сторінка ради в Інтернеті теж давненько не працює, бо, напевне, за неї ніхто не платив. Принаймні ДСАУ цього точно не робила.
Певний час у судовій адміністрації нараховували та виплачували експертам заробітну плату: за січень та лютий — по 144 тис. грн. кожному (близько $5,5 тис.) та ще майже 28 тис. грн. за кілька робочих днів березня. Сума не така вже й значна як для іноземних правників, але зайвою не буде. Як оформлювалися трудові відносини із членами ГРМЕ, не уточнюється.
Також було відшкодовано майже $50 тис. на проживання та перельоти. Тобто загальні витрати бюджету ДСАУ на допомогу з-за кордону перевищили 3 млн грн.
Прогульники чи безвісти відсутні?
Далі представники організацій-донорів вирішили не обтяжувати український бюджет подальшим утриманням членів ради. Тож, як зазначено у листі ДСАУ, було підписано протокол про співпрацю між Міжнародною організацією з розвитку права (IDLO), ВККС та ДСАУ, за яким організаційно-технічне забезпечення діяльності ГРМЕ буде здійснюватися коштом цих донорів.
Але що саме оплачуватимуть закордонні благодійники? За законом «Про Вищий антикорупційний суд», експертам сплачується винагорода виключно за час участі у процедурі відбору. Тобто після її закінчення (а вона, як відомо, завершилася з направленням ВККС рекомендацій про призначення суддів ВАКС ) жодних виплат членам ради не передбачено. Знову ж таки, оскільки жодне приміщення вони не орендували раніше, то й видатки на подальше його утримання не потрібні. Секретаріат ради як такий не утворювався, телефонний зв’язок відсутній…
Про те, що члени ГРМЕ більше не цікавляться утворенням нового суду, свідчить і коментар «ЗіБ» голови апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Даниїли Чорненької. За її словами, за участю членів ГРМЕ Теда Зажечни та Ентоні Гупера із суддями ВАКС ще проводилися деякі навчання і лекційні зустрічі щодо обміну досвідом. Але вже під час проведення конкурсу на посади державних службовців суду як експертів залучали представників антикорупційної ініціативи ЄС в Україні та IDLO.
Тож в якій іпостасі перебувають члени ГРМЕ: звільнених чи таких, що перебувають у відпустках без збереження заробітної плати? Оформлення цивільно-правових відносин між ДСАУ та членами ГРМЕ закон не передбачає. Навпаки, йдеться про призначення строком на 2 роки, а сама рада має діяти втричі довше. Тобто або міжнародні експерти банально прогулюють роботу, або мають бути їхні заяви про звільнення з посад.
Раптом знадобиться ще набрати суддів ВАКС, і де тоді шукати помічників-радників? А до них, як казав класик, накопичилися питання. Адже, як відомо, розшуки Окружним адміністративним судом м.Києва відповідача у справі щодо оскарження регламенту ГРМЕ виявилися безрезультатними. Втім, хтось точно повинен знати, де цих експертів знайти, і це та сама IDLO, яка їх сьогодні фінансує. Принаймні — на папері.
Урешті-решт, якщо працівник понад 4 місяці не з’являється на роботі, то є всі підстави розірвати трудові відносини з ним. Відповідно, потім оголосити новий добір на посаду членів ГРМЕ.
Проте однією з підстав припинення повноважень члена ради є оголошення його безвісти відсутнім. Хай це і не юридично бездоганний варіант, але він змусить міжнародних експертів з’явитися в Україні та відповісти на запитання, що виникнуть у суду. Інакше може опинитися під сумнівом легітимність конкурсу до ВАКС з усіма наслідками, що випливають.
Утім, схоже глава держави знайшов, чим ще навантажити іноземних експертів. Адже в проекті №1008 передбачено включити половину з них до складу конкурсної комісії з відбору членів ВККС, а іншу поставити слідкувати за етикою та доброчесністю тієї ж Вищої ради правосуддя та самої кваліфкомісії. Тож час уже оголошувати іноземних експертів у розшук, аби робота ВККС не зупинилася на тривалий час, а члени ВРП не залишилися без нагляду.

Члени ГРМЕ обіцяли посприяти запуску ВАКС, та згодом вирішили, що їхня місія в Україні завершена.
Матеріали за темою
Ми виконуємо свої обов’язки, абстрагуючись від посади обвинуваченої особи, — голова ВАКС
в„–47 (1553), 20.11—26.11.2021
1 млн доларів застави призначили юристу
13.10.2021
ВАКС дав судді 7 років за 2 тис грн
23.09.2021
Ще кілька кроків — і ВАКС зможе захищати себе від неповаги, а молоді юристи — ставати прокурорами
в„–29 (1535), 17.07—23.07.2021
ВРП та ВАКС звинуватили один одного у посяганні на незалежність
в„–6 (1512), 06.02—12.02.2021
Єдине, що перешкоджає ВАКС бути ще ефективнішим, це замала кількість годин на добу та днів у тижні — голова Вищого антикорупційного суду Олена Танасевич
в„–41 (1495), 10.10—16.10.2020
ВАКС може припинити існування, якщо КС визнає його особливим
в„–30 (1484), 25.07—31.07.2020
ВАКС не хоче ремонтувати орендовану будівлю і прагне стати домовласником
в„–19 (1473), 16.05—22.05.2020
Судді ВАКС визначилися зі своїм навантаженням
в„–35 (1437), 07.09—13.09.2019
Президент пообіцяв, що ВАКС не працюватиме з дрібними справами
в„–36 (1438), 14.09—20.09.2019
Вищий антикорупційний суд захистять від дрібних корупціонерів
в„–35 (1437), 07.09—13.09.2019
Визначено дату зборів суддів ВАКС
29.08.2019
Хто забрав у голів судів важливе право — РСУ чи ВРП?
в„–30 (1432), 03.08—09.08.2019
ВАКС отримав нове приміщення
08.07.2019
ВАКС оголосив конкурс на 126 посад
04.07.2019
Призначено керівника апарату ВАКС
06.06.2019
Коментарі
До статті поки що не залишили жодного коментаря. Напишіть свій — і будьте першим!