Цієї осені більшість труб ТЕЦ можуть не задимити, якщо держава не вирішить питання із заборгованістю за різницею в тарифах.
Підприємства житлово-комунальної сфери області наразі перебувають у надскрутному матеріальному становищі через непогашення зі сторони держави заборгованості з різниці в тарифах. Це питання потребує термінового вирішення.
Про це йдеться в листах начальника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця до Офісу Президента та Кабінету Міністрів, інформує «Закон і Бізнес».
Так, зазначається, що підприємствам теплоенергетики та водопровідно-каналізаційного господарства Черкаської області станом на 01.04.2024 узгоджено обсяги заборгованості з різниці в тарифах, з урахуванням невідшкодованого залишку на загальну суму понад 1,27 млрд грн, з яких майже 1,14 млрд грн. — для підприємств теплоенергетики області.
У Черкаській ОВА висловили глибоку стурбованість відсутністю фінансових ресурсів для підготовки до осінньо-зимового періоду 2024/25 року та стабільного його проходження. Тому звернулися до Офісу Президента щодо сприяння у пришвидшенні прийняття законодавчих актів та врегулювання питання відшкодування заборгованості з різниці в тарифах на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Зокрема, наголошується на необхідності якнайшвидшого прийняття урядового законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання кредиторської заборгованості підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення» (№11273).
Нагадаємо, що, як визнає Уряд, «основними причинами виникнення кредиторської заборгованості є запровадження на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання, а також невідшкодування у 2022 та 2023 роках підприємствам тепло-, водопостачання та водовідведення обсягів заборгованості з різниці в тарифах». Про це прямо зазначено у пояснювальній записці до цього законопроекту.
Також прямо вказується, що «фінансові ресурси для погашення цієї заборгованості в сьогоднішніх умовах у підприємств теплопостачання відсутні». І за таких умов виникає справедливе питання, причому — в самих урядовців, щодо джерел відшкодування збитків таким суб’єктам господарювання.
Як повідомляв «ЗіБ», у жовтні 2023 року борги за газ підприємств ТКЕ, ТЕЦ, за словами голови НАК Олексія Чернишова, сягнули 95 млрд грн. Водночас, станом на поточний момент, заборгованість держави за компенсацією різниці в тарифах зросла вже до 44,7 млрд грн., що є наслідком дії з 2021 року мораторію з підвищення цих тарифів, встановленого Кабміном.
Більше того, трапляються непоодинокі ситуації, коли навпаки заборгованість держави з різниці в тарифах перевищує борг підприємства за природний газ. Так, наприклад, заборгованість держави перед ПрАТ «Черкаське хімволокно» (оператор Черкаської ТЕЦ) складає 737,02 млн грн. Тоді як заборгованість перед ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» — 707,0 млн грн.
Натомість, як стало відомо «ЗіБ», попри величезні борги держави в частині компенсації різниці між замороженими тарифами та фактичними витратами, НАК «Нафтогаз» намагається стягнути гроші за газ, що витрачений на виробництво тепла, уже сьогодні. Як наслідок, те, чого не спромоглася досягти держава-агресор своїми ракетними ударами по підприємствах теплової генерації, цілком під силу зробити власному НАК «Нафтогаз» — позовами, що загрожують залишити мільйони українців без тепла.
Більш детально про ситуацію з підготовкою до опалювального сезону, що розпочнеться вже через 3 місяці, читайте в матеріалі «Позови, що руйнують» («ЗіБ» від 19.07.2024).