Закон і Бізнес


Оцінка дій судді поза межами дисциплінарного провадження є неприпустимою, — РСУ


14.08.2018 12:25
48912

Рада суддів України на позачерговому засіданні 13 серпня ухвалила рішення, в якому наголошується на неприпустимості притягнення судді до кримінальної відповідальності за ухвалення судового рішення. Будь-яка критика судового рішення можлива або незгода з судовим рішенням тільки шляхом подачі апеляційної або касаційної скарги.


РСУ була змушена скликати позачергове засідання, оскільки до установи надійшли численні звернення від суддів і адвокатів щодо наявності ознак посягання на незалежність судової гілки влади, повідомляє «ЗіБ».

Як зазначили в РСУ, випадки, коли після ухвалення судового рішення відкривається розслідування по статті 375, а незгодна сторона починає вішати ярлики та говорити про притягнення до кримінальної відповідальності – є непоодинокими. Міжнародні нормативні акти, рекомендаційні акти Ради Європи і Консультативної Ради європейських суддів і національне українське законодавство говорять про те, що будь-яка критика судового рішення можлива або незгода з судовим рішенням тільки шляхом подачі апеляційної або касаційної скарги.

«Публічна критика та правова оцінка ухваленого судового рішення до перегляду в апеляційній або касаційній інстанціях, публічна оцінка дій судді поза межами дисциплінарного провадження, до того як таку оцінку діям судді дасть уповноважений орган Вища рада правосуддя — є не припустимим і не узгоджується з принципом незалежності суду і суддів», – додав доповідач Андрій Жук.

Як зазначив голова Ради суддів України Олег Ткачук, суддя має завжди відчувати свою відповідальність за прийняте рішення і для цього існує Закон, апеляційна і касаційна інстанції, та є Вища рада правосуддя і органи, які здійснюють розслідування в тих випадках, коли судді виходять за межі дозволеного.

У свою чергу Голова комітету з питань організаційно-кадрової роботи судів, органів суддівського самоврядування Ради суддів України, суддя Верховного Суду Володимир Кравчук заявив про "неприпустимість публічних висловлювань прокурорів і тиск на суд до надання правової оцінки рішенню судом апеляційної інстанції". На переконання судді - це "неприйнятна практика".

Обговоривши запропонований проект та врахувавши зауваження Рада суддів України одноголосно ухвалила рішення №45, в якому наголошується на неприпустимості дій, що містять ознаки втручання в діяльність судових органів та публічних висловлювань посадових осіб органів державної влади, управління та правоохоронних органів щодо необхідності притягнення суддів до кримінальної відповідальності за ухвалення рішення до надання правової оцінки судовому рішенню апеляційною (касаційною) інстанціями, а діям судді - Вищою радою правосуддя.

Рада суддів України звертається до зборів суддів усіх судів України із пропозицією у межах наданих законом повноважень провести вивчення і обговорення питання про дотримання учасниками кримінальних процесів вимог статті 129 Конституції України щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом; підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором. Відповідні узагальнення і висновки з цього приводу направити Раді суддів України до 14 вересня 2018 року. В рішенні також йдеться, що незгода із судовим рішенням є підставою для оскарження такого рішення в процесуальному порядку до апеляційної чи касаційної інстанції.

З повним текстом рішення можна ознайомитись тут.