Закон і Бізнес


Державу закликали створити належні умови для судів, а роботу ДСАУ визнали незадовільною — рішення з’їзду


Аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи, натисніть на зображення.

17.03.2026 12:37
1841

Стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів України у період 2024−2025 років становить загрозу функціонуванню судової влади України як окремої гілки влади, забезпеченню судового контролю за дотриманням прав людини в Україні.


На цьому наголошено у рішенні чергового ХХ з’їзду суддів України, яке оприлюднила Рада суддів, інформує «Закон і Бізнес».

Зокрема, наголошено, що сьогодні держава в особі Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів самоусувається від забезпечення фінансування та створення належних умов для функціонування судів і діяльності суддів. З огляду на це, підтримано низку пропозицій та звернень до органів влади щодо покращення ситуації, в тому числі стосовно недопустимості застосування в законах про державний бюджет окремого (заниженого) розміру прожиткового мінімуму та застосування співвідношення суддівської винагороди у визначення базового розміру посадового окладу.

Також делегати висловили підтримку звернень Пленуму ВС стосовно неконституційності положень законів про державний бюджет у частині застосування базового прожиткового мінімуму для визначення окладу судді. Відповідно, Конституційний Суд закликали невідкладно розглянути ці подання.

Крім того, від Кабінету Міністрів очікують внесення змін до його актів з метою формування єдиних підходів щодо оплати праці працівників патронатних служб, насамперед у місцевих та апеляційних судах. Водночас пропонується встановити додаткові коригуючі коефіцієнти для оплати праці державних службовців в апараті (секретаріаті) судів місцевих загальних судів.

Натомість делегати визнали незадовільною роботи Державної судової адміністрації, «загалом та зокрема щодо представництва судів у відносинах із Кабінетом Міністрів та Верховною Радою під час підготовки проекту закону про державний бюджет».

Черговий ХХ з’їзд суддів України

РІШЕННЯ

10−12 березня 2026 року                                м. Київ

Щодо стану незалежності суддів у контексті виконання Дорожньої карти з питань верховенства права, Плану для Ukraine Facility та євроінтеграційного курсу України

Заслухавши звіт голови Ради суддів Моніча Б.С. про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стану організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів, інформацію голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Пасічника А.В. про діяльність ВККС, інформацію голови Державної судової адміністрації Пампури М.В. про діяльність ДСАУ, виступи делегатів та запрошених осіб, відповідно до стст.126, 129, 132 закону «Про судоустрій і статус суддів» черговий XХ з’їзд суддів України

вирішив:

1. Звіт голови РСУ Моніча Б.С. про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стану організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів, інформацію голови ВККС Пасічника А.В. про діяльність ВККС, інформацію голови ДСАУ Пампури М.В. про діяльність ДСАУ взяти до відома.

Щодо забезпечення незалежності суддів, критичного фінансового стану та матеріально-технічного забезпечення судів

2. ВИЗНАЮЧИ, що стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів України у період 2024−2025 років становить загрозу функціонуванню судової влади України як окремої гілки влади, забезпеченню судового контролю за дотриманням прав людини в Україні;

ВКОТРЕ КОНСТАТУЮЧИ, що критичне недофінансування видатків на оплату праці суддів, працівників апаратів місцевих і апеляційних судів на здійснення правосуддя свідчить, що держава в особі Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів самоусувається від забезпечення фінансування та створення належних умов для функціонування судів і діяльності суддів як гарантії незалежності суддів, забезпечення права на справедливий суд;

НАГОЛОШУЮЧИ, що Дорожня карта з питань верховенства права, яка є всеосяжним стратегічним документом, визначає комплекс реформ у межах переговорного процесу щодо членства України в Європейському Союзі за переговорними розділом 23 «Судова влада та основоположні права» й розділом 24 «Юстиція, свобода і безпека» та містить низку заходів і реформ у сфері правосуддя, спрямованих на подальше зміцнення незалежності суддів та їх органів (самоврядування), посилення їх підзвітності й доброчесності, заповнення судових вакансій і завершення оцінювання суддів, а також підвищення ефективності, доступності та якості правосуддя, реалізація яких має ключове значення для євроінтеграційних процесів України та потребує забезпечення належного фінансування судів, органів та установ системи правосуддя та з метою дотримання вимог ст.130 Конституції щодо забезпечення державою фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів:

судді місцевого суду — 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року,

судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду — 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року,

судді Верховного Суду – 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

3. Висловити підтримку позиції Верховного Суду стосовно внесення до Конституційного Суду конституційних подань щодо відповідності положенням Конституції (конституційності) абз.5 ч.1 ст.7 закону від 2.12.2021 №1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік», абз.5 ч.1 ст.7 закону від 3.11.2022 №2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік», абз.5 ч.1 ст.7 закону від 9.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік», абз.5 ч.1 ст.7 закону від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у яких встановлено з 1 січня відповідного календарного року прожитковий мінімум для працездатних осіб, що застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, у розмірі 2102 грн.

Закликати Конституційний Суд визнати зазначені конституційні провадження невідкладними.

4. Звернутися до Верховного Суду щодо внесення до Конституційного Суду конституційного подання про визнання неконституційними положень закону «Про Державний бюджет України на 2026 рік» у частині встановлення з 1.01.2026 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, на рівні, встановленому для відповідного державного органу станом на 31.12.2025, — 2102 грн. (ст.7).

Звернутися до Пленуму ВС щодо включення до конституційного подання клопотання про визнання конституційного провадження невідкладним.

5. Звернутися до Голови Верховної Ради, народних депутатів та інших суб’єктів законодавчої ініціативи про внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів», закону «Про Вищу раду правосуддя», якими:

передбачити заслуховування з’їздом суддів інформації голови ВРП про діяльність Вищої ради правосуддя;

передбачити заслуховування членів ВРП, обраних з’їздом суддів, про їх діяльність на посаді члена ВРП;

передбачити правовий механізм відкликання з’їздом суддів з посади членів ВРП, обраних з’їздом суддів з числа суддів та суддів у відставці;

забезпечити відповідність рівня оплати праці працівників апарату судів (державна та патронатна служби) стандартам, що відповідають вимогам до їхньої професійної кваліфікації, посадових обов’язків та заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Закликати Верховну Раду посилити парламентський контроль щодо виконання виконавчою гілкою влади ст.130 Конституції та ефективної імплементації законів України, ухвалених на забезпечення гідної оплати праці працівників апаратів судів.

6. Звернутися до Прем’єр-міністра, Кабінету Міністрів щодо:

ініціювання внесення змін до актів Кабінету Міністрів з метою формування єдиних підходів щодо оплати праці працівників патронатних служб, насамперед у місцевих та апеляційних судах, які відповідали б високим стандартам виконуваної ними роботи, забезпечували гідний рівень заробітної плати та унеможливлювали нестачу досвідчених кадрів у судовій системі; забезпечення видатків на нарахування на фонд оплати праці у визначеному законодавством розмірі;

встановлення додаткових коригуючих коефіцієнтів для оплати праці державних службовців в апараті (секретаріаті) судів місцевих загальних судів, а також інших коефіцієнтів до їх посадових окладів, у тому числі за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, з метою належного виконання положень законів №4282-ІХ та №4322-IX;

скасування обмеження на виїзд за кордон для суддів-жінок.

7. Визнати роботу ДСАУ незадовільною загалом та зокрема щодо представництва судів у відносинах із Кабінетом Міністрів та Верховною Радою під час підготовки проекту закону про державний бюджет на відповідний рік у межах повноважень, визначених законом; забезпечення судів безперебійним електроживленням шляхом включення судів до об’єктів критичної інфраструктури та/або забезпечення судів пристроями для виробництва електроенергії та достатніми ресурсами для їхньої роботи тощо.

8. Державній судовій адміністрації першочергово забезпечити належною матеріально-технічною базою суди, які здійснюють правосуддя на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

9. Державній судовій адміністрації розробити нормативний, фінансовий та організаційний механізм залучення перекладачів у судових справах усіх спеціалізацій.

10. Державній судовій адміністрації ініціювати перед Вищою радою правосуддя питання перегляду нормативів фінансового забезпечення розгляду однієї справи в місцевих загальних судах.

11. Вважати неприпустимим послаблення конституційних гарантій незалежності суддів, зокрема обмеження суддівської винагороди та довічного грошового утримання судді.

Вважати, що проект закону «Про справедливу систему оплати праці в Україні»№14387 від 19.01.2026 поданий народним депутатом Г.Третьяковою та іншими, не може бути прийнятий Верховною Радою та потребує відкликання суб’єктом права законодавчої ініціативи як такий, що становить загрозу суддівській незалежності, суперечить Конституції.

12. Підтримати рішення РСУ від 09.12.2024 №45 «Щодо програми «єОселя».

13. Запропонувати Кабінету Міністрів внести зміни до постанови КМУ від 2.08.2022 №856 «Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України», доповнивши п.3 постанови пп.21 такого змісту:

«судді та працівники апаратів судів».

Щодо визначення навантаження на суддів та граничної чисельності суддів та працівників апаратів у судах

14. Державній судовій адміністрації при затвердженні структури і штатної чисельності апаратів місцевих судів враховувати фактичну кількість працівників апаратів та помічників суддів, які працюють у судах, пропозиції зборів суддів відповідного суду щодо оптимальної чисельності працівників апарату суду, необхідної для ефективного здійснення судочинства.

15. Звернути увагу ДСАУ, ВРП на неприпустимості зменшення фактичної кількості працівників апарату та помічників суддів, які працюють у судах, внаслідок запровадження нормативів кадрового забезпечення судів, структури і штатної чисельності апаратів місцевих судів.

16. Підтримати рішення РСУ від 2.03.2026 №13 «Щодо нормативів навантаження на суди та суддів», яким вирішено звернутися до ВРП та ДСАУ із пропозицією оприлюднити на офіційному вебпорталі «Судова влада України» та/або на офіційному вебсайті ВРП узагальнену інформацію, розраховану відповідно до нормативів кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів.

Щодо кадрового забезпечення судів

17. Звернутися до суб’єктів законодавчої ініціативи з пропозиціями щодо внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів», якими спростити процедури з добору суддів та суддівської кар’єри.

18. Закликати ВККС невідкладно завершити оцінювання на відповідність займаній посаді суддів, повноваження яких припинилися.

19. Звернутися до ВККС із пропозиціями про створення спільно з РСУ, Національною школою суддів, зацікавлених громадських організацій робочої групи з метою напрацювання та внесення змін до Положення про регулярне оцінювання судді, затвердженого рішенням ВККС №181/зп-25 від 29.09.2025.

20. Доручити РСУ продовжити роботу щодо напрацювання змін до процесуальних кодексів з метою спрощення судових процедур та дотримання розумних строків розгляду судових справ.

21. Запропонувати головам ВС та ВРП з метою зменшення навантаження на суддів тих судів, яким передано судові справи за підсудністю із судів, в яких неможливо здійснювати правосуддя, а також з метою забезпечення безпеки життя та здоров’я учасників судових справ здійснити зміну територіальної підсудності судових справ, визначених раніше іншим судам, не за принципом найбільш територіально наближеного до суду, який не може здійснювати правосуддя, а до інших визначених ВРП судів, які мають нижче судове навантаження.

22. Звернутися до міністра оборони з пропозицією ухвалення рішення щодо бронювання працівників апарату судів на рівні − 100%.

Щодо комунікаційної діяльності судової влади України

23. Звернутися до ВС, ВРП, ВККС, РСУ, ДСАУ щодо:

продовження роботи над розробкою, затвердженням та імплементацією Комунікаційної стратегії судової влади України, виділивши на комунікаційну діяльність достатні кадрові та матеріально-технічні ресурси;

вивчення питання утворення при Раді суддів Центру протидії дезінформації щодо судової влади України, виділивши на його діяльність достатні кадрові та матеріально-технічні ресурси.

24. Раді суддів організувати виконання рішення чергового XX з’їзду суддів України.

Головуючий на з’їзді                                   Б.С. Моніч

Секретар з’їзду                                                          О.В. Марченко

Закон і Бізнес