
За допомогою штучного інтелекту шахраї змогли «примусити» Кароля Навроцького прорекламувати інвестиційну платформу для біткоїну.
Інтернет заповнений обіцянками: від схем зі «швидкого збагачення» до застосунків для знайомств та вигідних пропозицій про ідилічний відпочинок. Але ці принади супроводжує й велика імовірність бути ошуканим.
Згідно з новим дослідженням компанії SkyShark, що спеціалізується на кібербезпеці, у 2025 році в результаті шахрайства, пов’язаного з дипфейками, люди втратили близько 930 млн євро по всьому світу, пише «Закон і Бізнес».
Це втричі більше, ніж у 2024 році, коли сума шахрайства становила 304 млн євро.
Більше 80% цих втрат відбулися у соціальних мережах, причому найпопулярнішими платформами стали Facebook, WhatsApp та Telegram. А найприбутковіші способи шахрайства із дипфейками включали відео- та аудіоелементи, що видають себе за відомих людей — від знаменитостей до лідерів бізнесу та фінансів — з метою просування шахрайських інвестицій, зазначає Euronews.
У 2025 році європейські політики не залишилися осторонь цих схем. Наприклад, в одному з відео було змінено промову президента Польщі Кароля Навроцького, щоб створити враження, ніби він рекламує шахрайську інвестиційну платформу.
В іншому фейковому ролику, що поширили влітку, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц закликав публіку підписатися на інвестиційну платформу, що змусило організації захисту прав споживачів забити тривогу з приводу підробленого відео.
Також зростає кількість випадків шахрайства у сфері романтичних відносин, коли шахраї використовують реалістичні відео- та аудіозаписи для створення фальшивих романтичних відносин із жертвами. Після того, як шахраї переконують своїх жертв у тому, що вони перебувають у справжніх відносинах, вони зазвичай просять у них гроші на проведення нібито термінових медичних процедур. Романтичні шахраї також залучають своїх жертв до шахрайських інвестиційних схем.
У Франції на початку 2025 року набула широкого розголосу історія жінки, яка закохалася в чоловіка, якого вона прийняла за Бреда Пітта. Насправді її обдурила група шахраїв, яка переконала, що голлівудська зірка тяжко хвора і потребує грошей на медичні процедури. В результаті вона віддала понад 800 тис. євро.
Хоча шахраї діють по всьому світу, їх регіональні центри знаходяться в Західній Африці (зокрема, в Нігерії та Гані), а також у Південно-Східній Азії, включаючи Камбоджу, М’янму та Філіппіни.
Втрати від романтичних афер зазвичай не такі значні, як від шахрайства з інвестиціями, але цілеспрямовані атаки можуть завдати жертвам серйозної психологічної шкоди, зазначають експерти.