Прийнятий закон є продовженням Концепції впровадження «розумних мереж» в Україні до 2035 року.
21 серпня Верховна Рада прийняла важливий закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань використання термінології у сфері впровадження «розумних мереж».
Він був прийнятий на базі законопроекту №11083 від 13.03.2024 й наразі документ направлено на підпис Президентові, інформує «Закон і Бізнес».
Даним законом вносяться зміни до законів «Про енергетичну ефективність» та «Про ринок електричної енергії» в частині удосконалення терміну «розумні мережі». Прийнятий нормативно-правовий акт є продовженням Концепції впровадження «розумних мереж» в Україні до 2035 року.
Метою прийняття закону є забезпечення своєчасної підготовки нормативної основи для забезпечення розвитку технологій «розумних мереж», зокрема мікромереж та управління попитом, уточнення визначення відповідно до положень сучасних міжнародних та європейських стандартів.
Законом передбачається удосконалення терміну «розумні мережі» та надання визначення таким термінам як «мікромережа», «користувач мікромережі», «острівний режим мікромережі», «система енергетичного менеджменту мікромережі», «реагування на попит», «управління попитом».
Відтепер поняття «розумні мережі» визначається як електричні мережі, що використовують технології керування електроенергетичними системами та інформаційного обміну, пов’язаного із ним, відповідні елементи технічних систем, призначені для зчитування, керування процесами, зокрема даними, та комутаційне обладнання для об’єднання в економічно ефективний спосіб поведінки та дій всіх приєднаних до неї споживачів, учасників ринку електричної енергії з метою забезпечення економічної ефективної, надійної, безпечної, сталої роботи енергетичної системи з низькими втратами і високим рівнем якості та безпеки постачання.
Верховна Рада цим законом спрямувала дохід «Укренерго» від продажу потужності міждержавних перетинів при імпортно-експортних операціях на погашення боргів на ринку електроенергії. Доходи можуть використовуються для таких цілей:
50% — на погашення заборгованості оператора системи передачі, що сформувалася на балансуючому ринку;
50% — на погашення заборгованості оператора системи передачі перед гарантованим покупцем за надані послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії.
Таким чином, дані зміни створюють правове підґрунтя для розвитку «розумних мереж» в Україні та додаткові джерела надходження коштів на покращення ситуації на енергетичному ринку. Впровадження «розумних мереж» сприяє швидкому та ефективному впровадженню інновацій в секторі енергетики. Прозоре та стабільне регулювання створить умови для зростання довіри інвесторів, підтримає стабільність енергетичного ринку та сприятиме створенню конкурентоспроможного середовища.