Європейський суд з прав людини констатував порушення Україною конвенційних гарантій у 29 справах, рішення в яких були ухвалені протягом січня—березня цього року.
Про це йдеться в огляді практики ЄСПЛ у справах проти України, що опублікований в бюлетені «Верховенство права. Права людини», №1/2024, інформує «Закон і Бізнес».
Так, у рішенні від 11.01.2024 у справі «Григоров проти України» було заявника було визнано винним у порушенні правил дорожнього руху та закрито справу за спливом строку давності.
ЄСПЛ визнав порушення §1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з тим, що заявнику не було надано копію рішення суду невідкладно, позбавивши його, таким чином, можливості подати апеляційну скаргу протягом встановленого законом строку. При цьому, Суд звернув увагу, що в національному законодавстві не передбачено винятків з правила щодо строку для подання апеляційної скарги, незалежно від причин пропуску, які можуть бути наведені стороною.
На відшкодування моральної шкоди ЄСПЛ призначив 3000 євро.
У рішенні від 11.01.2024 у справі «Шмакова проти України» визнано порушення ст.1 Першого протоколудо конвенції у зв’язку з тим, що позбавлення заявниці права власності на землю без будь-якої форми компенсації або відшкодування не забезпечило справедливого балансу між вимогами суспільного інтересу, якщо такий існував, та правом заявниці на мирне володіння своїм майном.
Суд призначив заявниці 11 тис. євро відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
А у рішенні від 18.01.2024 «Ролік та Шандра проти України» визнано порушення §3 ст.5 Конвенції у зв’язку з відсутністю відповідних та достатніх підстав для тримання під вартою (використання припущень за відсутності доказів про ризики втечі або перешкоджання правосуддю; ненадання оцінки особистого становища заявника для зменшення ризику вчинення повторного правопорушення, змови чи втечі; не розглянуто можливість застосування інших запобіжних заходів).
В якості сатисфакції Суд призначив по 2000 євро відшкодування моральної шкоди та по 250 євро відшкодування судових витрат.
Також у рішеннях ЄСПЛ йшлося про незаконне затримання, неналежну медичну допомогу під час тримання під вартою, надмірну тривалість цивільних та кримінальних проваджень тощо.