Закон і Бізнес


Чи можна оскаржити відмову в поверненні речових доказів — ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

22.08.2024 14:48
1064

Положення КПК прямо не регулюють можливості оскарження рішення суду за результатом розгляду клопотання про вирішення долі речових доказів, але й не забороняють такого оскарження.


На це звернув увагу Касаційний кримінальний суд, скасовуючи ухвалу апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження у справі №932/3019/23, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі ухвалою районного суду було відмовлено в задоволенні клопотання про вирішення питання щодо повернення речових доказів, а саме квартири.

Апеляційний суд, відмовляючи у відкритті провадження, вказав, що судом першої інстанції не вирішувалося питання про арешт майна у кримінальному провадженні, а розглянуто та постановлено ухвалу за клопотанням представника саме про повернення речових доказів в порядку ч.9 ст.100 КПК, а тому відповідно до положень ст.392 КПК ця ухвала не є предметом апеляційного оскарження.

Своє чергою, ККС зазначив, що, згідно з ч.9 ст.100 КПК, у разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із стст.171174 цього кодексу.

Однак стст.171—174 КПК лише закріплено процедуру розгляду відповідного клопотання судом, але не визначено порядку оскарження судового рішення, постановленого за результатом розгляду цього клопотання.

Статтею 374 КПК передбачено, що у разі ухвалення вироку суд зобов`язаний вирішити питання щодо речових доказів і документів, і таке рішення може бути оскаржене як у апеляційному, так і у касаційному порядку.

Тож, на переконання колегії суддів, аналогічним правом має бути наділена й особа, яка є власником майна, і право на вільне користування майном якої було обмежено під час досудового розслідування, а кримінальне провадження при цьому закрито.

ККС наголосив, що забезпечення права на апеляційне та касаційне оскарження рішення суду, ухваленого за результатами розгляду питання щодо речових доказів, надасть можливість реалізувати легітимну мету судового контролю в аспекті положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Закон і Бізнес