Закон і Бізнес


Чи можна частково скасувати видану довіреність — ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

19.06.2024 13:17
905

Особа, яка видала довіреність, може в будь-який час скасувати довіреність. Однак законом (ст.249 ЦК) не передбачене часткове скасування довіреності.


На цьому наголосив Касаційний цивільний суд, залишаючи без змін попередні рішення у справі №632/1196/19, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі особа просила визнати договір про встановлення права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису) недійсним та скасувати державну реєстрацію.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, позов задовольнив повністю.

Своєю чергою, КЦС зазначив, що стст.248—249 ЦК визначено, що представництво за довіреністю припиняється, зокрема, і у разі скасування довіреності особою, яка її видала. У разі припинення представництва за довіреністю представник зобов`язаний негайно повернути довіреність. Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це представника.

Права та обов’язки щодо третіх осіб, що виникли внаслідок вчинення правочину представником до того, як він довідався або міг довідатися про скасування довіреності, зберігають чинність для особи, яка видала довіреність, та її правонаступників. Це правило не застосовується, якщо третя особа знала або могла знати, що дія довіреності припинилася.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачка скасувала видану довіреність, про що свідчить її нотаріально посвідчена заява приватним нотаріусом. Копію цієї заяви було направлено рекомендованим листом.

З огляду на це, КЦС визнав правильними висновки судів попередніх інстанцій про те, що заяву про скасування довіреності особа направила вчасно, відповідач, яка отримала рекомендований лист за свого чоловіка, достеменно знала про скасування довіреності, а тому така довіреність не зберігає для неї чинність як сторони договору емфітевзису, відповідно до ч.3 ст.249 ЦК.

Посилання відповідача на неврахування судами попередніх інстанцій, що позивачкою було частково скасовано довіреність і тільки щодо укладення договору оренди не заслуговує на увагу, оскільки законом (ст.249 ЦК) не передбачене часткове скасування довіреності.

Закон і Бізнес