Закон і Бізнес


Коли суд не в праві прийняти відмову від позову — ВС


23.05.2024 11:36
1031

Обов’язковою передумовою прийняття відмови позивача від позову є роз’яснення сторонам наслідків відповідних процесуальних дій, що можливо здійснити, зокрема, в судовому засіданні з викликом учасників.


На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд, скасовуючи ухвалу апеляційної інстанції у справі №240/19893/22, інформує «Закон і Бізнес».

У справі, що розглядалася, позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність ПФУ щодо ненарахування та підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково. Суд апеляційної інстанції визнав це рішення нечинним і закрив провадження у справі. Апеляційний суд виходив із того, що до суду надійшла заява позивача про відмову від позову, що відповідно до п.2 ч.1 ст.238 КАС є підставою для закриття провадження.

Своєю чергою, КАС зауважив, що, з огляду на вагомість процесуальних та матеріально-правових наслідків відмови від позову у вигляді неможливості звернутися до суду з тотожним позовом вдруге, складністю однозначно ідентифікувати при власноручному підписі особу-підписанта, а також з метою запобігання вчинення іншими особами умисних дискредитуючих дій, обов’язковою передумовою прийняття такої відмови судом є роз’яснення сторонам наслідків відповідних процесуальних дій, а також ретельної/ якісної перевірки дійсної відсутності в діях позивача порушень закону чи чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, зокрема учасників справи, що можливо здійснити, за умови наявності раціональних сумнівів та проявляючи розумну обачність (due diligence), зокрема, в судовому засіданні з викликом учасників справи.

Судом встановлено, що засобами поштового зв’язку від позивача надійшли апеляційна скарга та заява про відмову від позову. Апеляційний адміністративний суд прийняв відмову від позову, рішення окружного адміністративного суду визнав нечинним, провадження у справі закрив.

Водночас, як убачається з оскаржуваної ухвали, розгляд цим судом поданої заяви про відмову від позову відбувався в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Тому зазначене свідчить про те, що суд апеляційної інстанції під час розгляду вказаної заяви не дотримав обов’язку щодо роз’яснення сторонам наслідків відмови від позову, а також не перевірив відсутності в діях позивача порушень чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, зокрема учасників справи.

При цьому зі змісту поданої заяви про відмову від позову не вбачається, що позивачеві відомо про наслідки відмови від позову і закриття з цих підстав провадження згідно з положеннями КАС.

Оскільки про розгляд заяви про відмову від позову у встановленому законом порядку інші учасники справи повідомлені не були, то суд був позбавлений можливості з’ясування думки, зокрема, відповідача з приводу заявленої позивачем заяви. Вказане свідчить про неврахування судом апеляційної інстанції прав та інтересів інших учасників справи при розгляді заяви про відмову від позову. Тож КАС констатував, що суд апеляційної інстанції передчасно прийняв рішення про закриття провадження у справі.

Закон і Бізнес