Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.
Податковий орган не може вимагати від платників податків проведення складних і далекосяжних перевірок їхніх постачальників - і, зокрема, перевірки виконання ними зобов'язань щодо декларування та сплати ПДВ.
Такий висновок зробив Суд справедливості Європейського Союзу, розглянувши справу за позовом Global Ink Trade, C-537/22, інформує «Закон і Бізнес».
У процесі здійснення оптової торгівлі підприємство Global Ink Trade здійснювало різні закупівлі канцелярського приладдя, переважно у постачальника під назвою Office Builder Kft.
В результаті проведених перевірок податковий орган встановив, що даний постачальник не здійснював реальної господарської діяльності та не виконував своїх податкових зобов'язань. Тому відмовив Global Ink Trade у праві на відшкодування ПДВ за цими рахунками-фактурами, в тому числі на підставі того, що, не отримавши достатньої інформації про справжню особу свого постачальника та дотримання останнім своїх податкових зобов'язань, компанія не діяла з належною обачністю при здійсненні своєї господарської діяльності. За таких обставин податковий орган дійшов висновку, що Global Ink Trade вчинила пасивне ухилення від сплати податків.
Суд ЄС роз'яснив, що у праві на відшкодування ПДВ може бути відмовлено на підставі нібито недостатньої обачності платника податків не лише тоді, коли платник податків сам вчинив шахрайство з ПДВ, але й тоді, коли об'єктивно встановлено, що платник податків знав або повинен був знати, що, купуючи товари чи послуги, на підставі яких заявляється право на відшкодування, він бере участь в операції, пов'язаній з таким шахрайством.
Проте податковий орган не може просто встановити, що здійснена особою, яка підлягає оподаткуванню, операція є частиною кругового ланцюга виставлення рахунків-фактур. Встановлення факту шахрайства та участі платника податків у цьому шахрайстві не обов'язково тягне за собою ідентифікацію всіх операторів, які брали участь у шахрайстві, та їхньої відповідної поведінки.
В огляді практики Суду справедливості ЄС за грудень 2023 року та січень 2024 року, який підготував Верховний Суд, наведені й інші правові висновки та обґрунтування Суду. Зокрема, щодо:
умов, які повинні бути виконані для того, щоб особа вважалася остаточно виправданою або засудженою, а також допустимості подальшого кримінального провадження, порушеного in personam за тими самими фактами;
відповідальності та зобов’язання контролера щодо обробки персональних даних, яка виконується обробником;
накладення адміністративних штрафів на юридичну особу, вимоги щодо того, щоб порушення було навмисним або необережним;
строків зберігання даних із публічного реєстру щодо погашення залишків боргів на користь особи тощо.