Закон і Бізнес


ВС звернувся до КС щодо зміни умов призначення пільгових пенсій


22.03.2024 14:23
1997

Зміна умов призначення пільгових пенсій суттєво вплинула на очікування осіб, погіршило їхнє юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, а саме — звузило це право.


На це звернув увагу суддя Касаційного адміністративного суду Альберт Єзеров, обгрунтовуючи необхідність внесення Пленумом подання щодо конституційності ст.114, абзаців 2 і 3 п.2 розд. XV закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003 №1058-ІV (в редакції закону від 3.10.2017 №2148-VІІІ), інформує «Закон і Бізнес».

Указані положення передбачають поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для осіб, які працюють на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці.

Як зазначив А.Єзеров, згідно з положенням п.2 розд.XV закону №1058-IV (в редакції до внесення змін законом №2148-VIII) в осіб, які належать до зазначених категорій, виникли легітимні очікування щодо реалізації права виходу на пенсію. Однак положеннями закону №2148-VIII було змінено нормативне регулювання призначення пенсій таким особам.

Ґрунтуючись на рішенні КС від 23.01.2020 №1-р/2020а, Пленум ВС висловив переконання, що вказані норми закону №1058-IV (в редакції закону №2148-VIII) суперечать ч.1 ст.8 Конституції, тобто порушують принцип верховенства права, складником якого є юридична визначеність.

Також Пленум ВС мав розглянути питання про звернення до КС з поданням щодо конституційності ст.2 закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8.07.2011 №3668-VI в частині обмеження максимального розміру пенсій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Але напередодні КС уже ухвалив рішення з цього приводу.

Закон і Бізнес