Закон і Бізнес


У суддів та адвокатів побільшає роботи, бо стане менше малозначних справ — проект


Для «дрібних» позивачів новий закон фактично лише збільшить судові витрати та час розгляду спору.

26.02.2024 10:42
2933

Аби дещо зменшити кількість бажаючих судитися до останньої інстанції, були запроваджені касаційні фільтри, серед яких є й ціна позову. Втім, законодавець надто високо встановив цю планку, на що вказав КС.


Тепер нардепи дали задню та зареєстрували проект «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах» (№11026), інформує «Закон і Бізнес».

Його суть зводиться до того, аби понизити межу визначення малозначних справ за ціною позову. Так, на думку нардепів, можна залишити без касаційного оскарження справи, в яких ціна позову не перевищуватиме 15 (наразі — 100) прожиткових мінімумів для працездатних осіб (45345 грн.), а також справи про захист прав споживачів, у яких ціна позову не перевищує 30 (наразі — 250) прожиткових мінімумів для працездатних осіб (90690 грн.).

Крім того, суд зможе визнати малозначною справу незначної складності та розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження якщо ціна позову не перевищує 30 (наразі — 250) прожиткових мінімумів.

Також, на думку нардепів, у порядку спрощеного позовного провадження взагалі не повинні розглядатися справи, що виникають з трудових відносин, (ст.274 ЦПК).

Схожі зміни пропонується внести до ст.12 КАС. Так, малозначними вважатимуться справи щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення коштів у сумі, що не перевищує 15 (наразі — 100) прожиткових мінімумів.

Утім, у рішенні КС від 22.11.202 №10-р(ІІ)/2023, на виконання якого власне і розроблено цей проект, зроблено акцент, що встановлені в кодексах критерії малозначності за ціною позову «перевищують установлені в законі розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб та мінімальної заробітної плати».

Отже, запропоновану межу також можна тлумачити як дискримінаційну. Тим більше, що у своєму рішенні КС згадував європейські критерії визнання позовів дрібними — до 5 тис. євро, або близько 2—3 мінімальних зарплат у більш розвинених країнах ЄС (Німеччина, Франція, Нідерланди, Ірландія). А запропонований проектом вартісний критерій малозначності перевищує українську мінімальну зарплату майже в 7 разів.

Водночас, наприклад, торік у цивільному судочинстві було розглянуто майже 212 тис. малозначних справ. Тож у разі пониження межі малозначності кількість справ, які розглядатимуться за правилами загального позовного провадження та оскаржуватимуться у касаційному порядку, суттєво зросте. Відповідно, побільшає роботи як у адвокатів, так і у суддів усіх інстанцій, з ВС включно.

Закон і Бізнес