Закон і Бізнес


ВРП відмовила в переведенні судді ВАС до КАС поза конкурсом


Натисніть на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.

20.02.2024 14:29
1478

Суддя вищого спеціалізованого суду може бути переведений за законом виключно до судів апеляційної або місцевої ланки. Тож у ВРП відсутні законодавчі підстави для переведення судді до Верховного Суду.


Таке прогнозоване рішення більшістю голосів ухвалила Вища рада правосуддя під час сьогоднішнього засідання, інформує «Закон і Бізнес».

Своє право на переведення саме до Касаційного адміністративного суду суддя Вищого адміністративного суду Тетятна Весельська та її адвокат обґрунтовували гарантіями збереження посади за особою, яка відряджена до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (Т.Весельська було призначена до комісії за квотою омбудсмена, але у липні 2019 року звільнена з цієї посади достроково). Тому, на їхню думку, норми закону про переведення суддів ліквідованих вищих спецсудів не можуть застосовуватися в даному випадку.

Також зверталася увага, що Т.Весельська як член ВККС згідно зі ст.69 закону «Про судоустрій і статус суддів» не могла брати участь у конкурсі до Верховного Суду в силу встановленої законом заборони. Натомість розраховувала на дотримання гарантій та повернення до суду саме касаційної інстанції, яким наразі є КАС.

Втім, як звернув увагу Віталій Саліхов, п.60 «Перехідних положень» профільного закону не забороняє колишнім членам ВРП та ВККС брати участь у конкурсах на суддівські посади, зокрема, у ВС. До того ж, як звернули увагу члени ВРП, не факт, що суддя обов’язково здобула б необхідний рейтинг для перемоги в такому конкурсі.

Голова ВРП Григорій Усик поцікавився, як така позиція узгоджується із тим, що всі інші судді — як Верховного, так і вищих спеціалізованих судів — все ж брали участь у конкурсі, а тепер суддя хоче перевестися до ВС поза конкурсною процедурою. На що Т.Весельська відповіла, що перебувала не в рівних умовах з іншими, вважаючи, що не може цього робити як член ВККС.

Водночас, на уточнююче питання, чи писала вона заяву про поновлення на посаді судді ВАС, Т.Весельська відповіла, що не пам’ятає цього достеменно. Але, так, отримувала суддівську винагороду, «якщо це можна назвати винагородою, яка за своїм розміром менша, ніж винагорода судді районного суду». Крім того, за словами адвоката, вона повернулася до суду, який вже був ліквідований, отже не здійснювала правосуддя як суддя касаційної інстанції, що порушило гарантії при її відрядження до ВККС.

Член ВРП Олександр Сасевич запитав, яким було рішення суду щодо звільнення її з посади члена ВККС. Як зазначила суддя, ВС визнав її звільнення незаконним, але необґрунтовано послався на новий закон, яким повноваження всіх членів ВККС були припинені.

Після додаткового обговорення цього питання члени ВРП більшістю голосів все ж відмовили у задоволенні заяви Т.Весельської про переведення до КАС. Водночас, їй запропонували подати заяву про переведення до Першого апеляційного адміністративного суду. Інакше вона буде звільнена з посади судді ВАС на підставі вимог закону.

Закон і Бізнес