Закон і Бізнес


Чи можна позбавляти засуджених пенсій, відповіли адвокати


.

19.01.2024 09:38
1423

Зважаючи на положення Конституції України і практики ЄСПЛ, для обмежень у виплаті пенсії має бути процедура оскарження рішення. У такий спосіб забезпечується баланс між правом власності особи та інтересами суспільства.


Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.

На прохання голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергія Іонушаса у Національній асоціації адвокатів України проаналізували проекти законів:

№ 10355 від 18.12.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо особливостей виплати пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку»;

№ 10356 від 18.12.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу щодо осіб, які підозрюються, обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення».

Документами пропонується позбавляти або обмежувати розмір пенсії вказаних категорій осіб (проект №10355) та внести відповідні технічні зміни до КПК (проект №10356).

Так, змінами передбачається:

- позбавити права призначення пенсій особам, яких засуджено до обмеження або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 109, 110, 110-2, 111, ч.3 - 8 ст. 111-1, ст.ст. 111-2, 113, 114, 114-1, 258, 258-2, 258-3, 258-5, 260, 437, 438, 441, 442, 447 Кримінального кодексу, та які мають право на призначення пенсії за спецзаконами. Встановити, що призначення пенсії таким особам відбуватиметься відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

- виплату пенсій особам, засудженим до обмеження волі або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, протягом строку відбування покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі, відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» обмежити до розміру, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- встановити обов’язок територіальних органів Пенсійного фонду або суду своїм рішенням припинити виплати пенсії через 6 місяців після набуття процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні умисного кримінального правопорушення, особам, які оголошені в розшук, міжнародний розшук і до зняття цих осіб з розшуку, міжнародного розшуку.

У комітеті НААУ з питань кримінального права та процесу зауважили, що ці пропозиції спрямовані на скасування або звуження прав особи на соціальний захист, закріплений ст. 46 Конституції України. Водночас, відповідно до ст. 22 Конституції права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

А згідно з рішенням Конституційного Суду України від 28.04.2009 № 9-рп/2009 невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремої категорії осіб призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.

Також у НААУ послалися на практику Європейського суду з прав людини. У рішенні у справі Paul Banfield vs. UK (№ 6223/04) суд констатував, що коли державна професійна пенсія зменшується як дисциплінарний захід, зменшення діє як втручання в мирне володіння власністю. Цим та іншими рішеннями ЄСПЛ відносить пенсію до майна у розумінні ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, згідно з якою особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Отже, право на пенсію захищається ст. 1 Протоколу 1 Конвенції і до такої виплати повинні застосовуватись вимоги щодо обов’язкової процедури оскарження рішення про позбавлення або обмеження розміру. Це необхідно для забезпечення балансу між правом власності заявника та інтересами суспільства.

Натомість автори законодавчої ініціативи пропонують обмежувати права на законодавчому рівні без надання особі можливості захистити це право в суді, довести надмірність такого позбавлення.

На думку фахівців, одним із можливих шляхів упровадження пропонованої ідеї може бути внесення змін до ст.ст. 52, 59 КК шляхом передбачення можливості призначення додаткового покарання у вигляді позбавлення пенсії (пенсійних виплат) та/або зменшення розміру. Вказаний механізм дозволить забезпечити перевірку судом підстав обмеження права та оскарження відповідного рішення.

Повністю зауваження і пропозиції до проектів №10355 та №10356 можна переглянути за посиланням.

Закон і Бізнес