Закон і Бізнес


За студентами ходитимуть гроші та роботодавці — проект Уряду


У МОН переймаються через те, що неспроможність громадян оплатити навчання змусить виші конкурувати низькими цінами на нього.

15.01.2024 13:48
1303

Через падіння реальних доходів населення та зростання безробіття знижується спроможність громадян оплачувати здобуття освіти за рахунок власних коштів. Як наслідок, втрачатимуть доходи і заклади вищої освіти.


Аби диверсифікувати інструменти державного фінансування, в Міносвіти розробили проект «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (№10399), повідомляє «Закон і Бізнес».

Документом передбачено, зокрема, внесення низки змін до закону «Про вищу освіту», які стосуються визначення регіонального замовлення, конкурсного відбору вступників, розрахунку конкурсного бала, можливості повторно здобути вищу освіту з використанням коштів державного (місцевого) бюджету.

Основна ж мета — залучити до оплати навчання кошти фізичних та юридичних осіб, зокрема, шляхом лише часткового покриття його вартості. Також передбачається надавати гранти залежно від результатів НМТ: від 15 (мінімальний бал 2 х 150) до 50 (2 х 195) тис. грн. Тоді студент сам обиратиме місце навчання та спеціальність, а не йтиме туди, де дешевше чи простіше поступити на безоплатні місця.

Крім того, у МОН бідкаються, що згідно зі статистикою, лише 20% випускників працевлаштовуються за спеціальностями, що відповідають здобутій освіті. Тож змінами до закону встановлюватиметься обов’язок студента стати на облік до служби зайнятості та «укласти договір про працевлаштування у випадку надходження відповідної пропозиції від роботодавця». Відмова потягне припинення оплати навчання й відрахування з вишу, якщо студент не зможе самостійно вносити плату. А згода — підвищену академічну стипендію та мінімум 3 роки відпрацювання у такого роботодавця.

З огляду на фінансовий розрахунок до проекту, в МОН передбачають, що витрати на навчання майбутнього молодого спеціаліста покриватимуть самі роботодавці. Водночас застережено, що для здобувачів медичної освіти, які навчаються за кошти державного або місцевого бюджетів, попереднє працевлаштування є обов’язковим.

Також Уряд має намір скоротити кількість отримувачів соціальних стипендій, які наразі виплачуються низці пільгових категорій громадян («чорнобильцям», дітям учасників бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та іншим). Якщо ж закон приймуть, то гроші таким студентам платитимуть тільки за умови, що такої підтримки потребує фінансово-майновий стан сім’ї.

Закон і Бізнес