Закон і Бізнес


Як компанії заробили на «книжкових» пільгах 1,3 млрд розповіли в БЕБ


.

03.01.2024 16:29
1179

За підрахунками аналітиків БЕБ у 2023 році, користуючись пільгою на поширення україномовного контенту, компанії не сплатили 1,3 млрд грн ПДВ. З них 176 млн грн податку не сплачено тими підприємствами, для яких не властива реалізація такого контенту.


Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на БЕБ.

Тільки 21% компаній, що скористалися пільгою, мають відповідний основний КВЕД. Тобто займаються діяльністю пов’язаною з розповсюдженням подібної продукції.

До неосновних КВЕДів належить: інформація та телекомунікації - 20%, переробна промисловість - 17%, оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів i мотоциклiв-15%.

Найбільшу частку підприємств, що використовували пільгу під час продажу україномовного контенту, становлять ритейлери побутової техніки, продуктові супермаркети та дистрибуційно-логістичні компанії.

Так нещодавно детективи БЕБ викрили мережу магазинів побутової техніки в ухиленні від сплати понад 57 млн грн податків за допомогою неправомірного застосування згаданої пільги. Аналогічну тенденцію з осені 2023 року аналітики спостерігають в роботі ще декількох мереж магазинів.

Згадану пільгу було запроваджено для стимулювання популяризації україномовного контенту. Законопроект про відповідні зміни до Податкового кодексу ще у 2021 році зареєструвала група народних депутатів.

У 2022 році закон «Про внесення зміни до Податкового кодексу щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання україномовних аудіокниг» було ухвалено.

Однак на практиці, через недосконалість згадуваних законодавчих норм, окремі підприємства розпочали використовувати пільгу задля ухилення від сплати податків.

Аналітики Бюро економічної безпеки продовжують досліджувати діяльність підприємств, що могли неправомірно скористатися зазначеною пільгою, та готують пропозиції щодо усунення ймовірних ризиків під час її застосування. Водночас, після початку розслідування БЕБ, відповідні перевірки ритейлерів розпочала і Державна податкова служба.

Закон і Бізнес