Закон і Бізнес


Найперший Міккі Маус стане громадським надбанням


На ранню, ще чорно-білу версію Міккі Мауса строк дії авторських прав спливає 1 січня 2024 року.

30.12.2023 13:26
1684

Попри всі зусилля правовласника, компанії Disney, образ найзнаменитішого у світі гризуна через два дні зможуть безкоштовно використати режисери, сценаристи та художники з усього світу.


Йдеться, щоправда, про найпершу, чорно-білу версію Міккі, повідомляє «Закон і Бізнес» з посиланням на Times.

Він уперше з’явився у німому короткому фільмі 1928 року «Пароходик Віллі», врятував від банкрутства компанію Уолта Діснея та заклав основи світової мультиплікації.

Відповідно до американського закону про авторські права, який під тиском Disney кілька разів змінювався, за що навіть отримав назву «Закону про захист Міккі Мауса», монополію можна зберігати 95 років, і цей термін ось-ось закінчиться.

До речі, «Пароходик Віллі» — не єдина широко відома інтелектуальна власність, яка передається у громадське користування. Так, наприклад, закінчується термін дії авторських прав на фільм Чарлі Чапліна «Цирк».

Про те, яка доля може очікувати «беззахисного» з погляду авторських прав мишеня, можна судити з Вінні-Пуха. Незабаром після того, як минулого року сплив копірайт на книгу Мілна, Вінні та його тепер уже поплічник П’ятачок з’явилися у фільмі-страшилці, де вони тероризують Крістофера Робіна та його приятелів, які забрели до Зачарованого лісу.

Однак Міккі захищений краще. Він, як і раніше, залишається товарним і корпоративним знаком компанії Disney та ідентифікатором її бренду. А закон забороняє будь-яке використання такого персонажа, що може ввести в оману споживачів.

Втім, як вважає професор права з Університету Південного Іллінойсу Цві Розен, вирішувати, що можна і що не можна робити зі знаменитими персонажами, зрештою, буде суд. «Хтось обов’язково зробить щось, за що Disney подасть на нього до суду, — вважає він, — і це практично неминуче».

Закон і Бізнес