Закон і Бізнес


Чи може відповідач просити про звільнення від судового збору — ВП ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

18.12.2023 11:04
1791

Відмова у звільненні від сплати судового збору виключно з тієї підстави, що апелянт є відповідачем, без дослідження наданих доказів, завдає шкоди самій суті права на доступ до суду.


На цьому наголосила Велика палата Верховного Суду, скасовуючи ухвалу апеляційної інстанції у справі №906/308/20, повідомляє «Закон і Бізнес».

Спір стосувався стягнення на користь банку заборгованості з голови ліквідаційної комісії товариства. Суд першої інстанції частково задовольнив позов, стягнувши з голови ліквідаційної комісії понад $104 тис., пеню та більше 42 тис. грн. судового збору.

Відповідач звернувся з апеляційної скаргою і водночас просив звільнити його від сплати судового збору в розмірі майже 63,5 тис. грн., оскільки ця сума перевищує 5% його річного доходу, що було підтверджено довідкою про доходи за 2022 рік.

Проте апеляційний суд відмовив у цьому, вказавши, що перелік умов для звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору є вичерпним та поширюється лише на фізичних осіб — позивачів.

Своєю чергою, ВП ВС зазначила, що судовий збір сам по собі не обмежує право особи на справедливий суд. Однак при цьому він повинен встановлюватись з урахуванням спроможності його сплатити та стадії, на якій перебував розгляд справи на той момент, коли обмеження було накладено.

Водночас немає жодного розумного пояснення, чому фізична особа — відповідач, оскаржуючи судові рішення в апеляційному або касаційному порядку, не може бути звільнена від сплати судового збору за умови, коли розмір судового збору перевищує 5% розміру її річного доходу. Хоча позивач за таких самих умов може бути звільнений від сплати судового збору як при поданні позовної заяви, так і при подальшому оскарженні судових рішень.

Отже, ВП ВС погодилася із позицією, яку раніше висловив Касаційний цивільний суд у постанові від 21.09.2022 у справі №303/7754/21, та констатував, що положення п.1 ч.1 ст.8 закону «Про судовий збір» можуть бути застосовані до відповідача — фізичної особи за наявності відповідної підстави, визначеної цією нормою.

Закон і Бізнес