Закон і Бізнес


Пленум ВС запитає у КС про конституційність обмеження розміру пенсій льотчиків


Альберт Єзеров зазначив, що, обмежуючи розмір пенсій, законодавець порушив принцип легітимних очікувань.

24.11.2023 14:23
1499

Із чотирьох питань щодо звернення до КС, Пленум Верховного Суду лише в одному випадку констатував наявність обґрунтованих підстав для цього — щодо обмежень максимального розміру пенсій.


Це рішення члени Пленуму схвалили одноголосно, інформує «Закон і Бізнес».

Доповідач з цього питання, суддя Касаційного адміністративного суду Альберт Єзеров повідомив, що Кіровоградський окружний адміністративний суд звернувся до Верховного Суду з проханням внести подання до КС щодо конституційності обмеження максимального розміру пенсії, встановленого ч.1 ст. 2 та п. 6 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8.07.2011 №3668-VІ в частині внесення змін до ч.3 ст.85 закону «Про пенсійне забезпечення» від 5.11.1991 №1788-ХІІ.

На підставі цих положень пенсійний орган розраховує або перераховує розмір пенсії, але виплачує її в розмірі, що не перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Під час підготовки проекту постанови Пленуму було взято до уваги правові позиції КС про те, що право на пенсійне забезпечення як елемент права на соціальний захист є захищеним, зокрема, ч.3 ст.22 Конституції. Адже остання прямо вказує на неприпустимість обмеження рівня та змісту існуючих прав і свобод людини. І саме таке обмеження вбачається у запровадженні вказаних змін до закону №1788-ХІІ, що порушує сутність права на соціальний захист.

Як нагадав А.Єзеров, ця норма вже була предметом оцінки КС щодо інших категорій пенсіонерів, як-от судді та військовослужбовці. В обох випадках судді КС констатували неконституційність запровадження таких обмежень. Наразі йдеться про таку категорію пенсіонерів як льотчики цивільної авіації.

У КАС уже була сформована відповідна практика, але Кіровоградський ОАС вирішив відступити від неї, не застосувавши законодавчі обмеження щодо виплати пенсії заявникові. Тож висновок КС надасть орієнтири для подальшої судової практики з цього питання.

Крім того, доповідач зауважив, що запровадження обмежень на виплату пенсій не узгоджується із принципом легітимних очікувань, на який неодноразово посилався КС.

Тож Пленум ВС вирішив звернутися із таким поданням до КС, аби отримати згадані орієнтири щодо конституційності обмежень соціальних прав громадян.

Закон і Бізнес