Закон і Бізнес


Справа «Роттердам+»: прокурор ставить під сумнів право суду закривати справи


Подекуди судді радилися щодо вирішення клопотань безпосередньо у залі засідання, але двічі виходили до нарадчої кімнати.

23.11.2023 18:21
1618

Чергове засідання у справі «Роттердам+» відбувалося вже у новому складі колегії суддів. Наразі свою позицію встиг озвучити лише прокурор, поставши під сумнів повноваження суду взагалі закривати справи на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК.


Як повідомляв «ЗіБ», під час попереднього засідання заяву про самовідвід Даниїли Чорненької було задоволено з окремою думкою іншого члена колегії — Миколи Глотова. Тож відбувся повторний авторозподіл, і до складу колегії увійшов голова АП ВАКС Олександр Семенников.

На початку засідання розглядалися організаційні питання, зокрема, щодо можливості розгляду справи за відсутності представника цивільного відповідача, захисника одного з обвинувачених. Суд не встановив наявність будь-яких перепон для подальшого розгляду.

Один з адвокатів заявив клопотання про повернення апеляційної скарги прокурору з огляду на її подачу поза межами строку досудового розслідування, строку на апеляційне оскарження та без дотримання вимог КПК.

Адвокат нагадав, що прокурор подав апеляційну скаргу наступного дня після проголошення ухвали ВАКС про закриття провадження. Тобто, до того, як отримав повний текст цієї ухвали. Але не додав до апеляції обов’язкових документів, що стало підставою для залишення заяви без руху із наданням строку для усунення недоліків.

13 жовтня прокурор отримав повний текст ухвали ВАКС про закриття справи «Роттердам+», однак фактично подав нову апеляційну скаргу, виклавши інші апеляційні вимоги, тобто — з пропущенням 7-денного строку на апеляційне оскарження.

Колегія суддів розглянула дане клопотання в нарадчій кімнаті та винесла ухвалу про відмову в його задоволенні, оголосивши обґрунтування в судовому засіданні.

Далі суд перейшов до розгляду апеляційної скарги по суті. Головуючий оголосив доповідь та надав слово прокурору. Останній зазначив, що колегія суддів ВАКС не мала повноважень на прийняття рішення про закриття справи «Роттердам+» на підготовчому засіданні на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК. Його позиція побудована на тому, що до КПК вносились зміни різними законами, тож існує певна неузгодженість між положеннями ст.284 та ст.314 КПК. За його версією, під п.10 ч.1 ст.284 КПК мається на увазі не закінчення строку досудового розслідування після повідомлення про підозру, а інше. Для посилення своєї позиції прокурор послався на окрему думку судді ВАКС Віктора Ногачевського, викладену раніше в цій справі.

Прикметно, що у подальшому, відповідаючи на уточнення головуючого Дмитра Михайленка, прокурор погодився, що в суду все ж наявна дискреція на прийняття рішення про закриття кримінального провадження на підготовчому засіданні з підстави п.10 ч.1 ст.284 КПК. Також він підтвердив, що обізнаний із судовою практикою інших судів з цього питання.

Тим не менш, про всяк випадок, суддя-доповідач поінформував сторону обвинувачення про практику АП ВАКС, Верховного та Конституційного судів щодо наявності у суду повноважень на закриття кримінального провадження на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК.

Після цього головуючий оголосив перерву через необхідність участі суддів у інших провадженнях. Під час наступного засідання, яке відбудеться 29 листопада, мають бути заслухані правові позиції обох сторін по суті апеляційної скарги, вирішено питання про дослідження певних доказів та, можливо, прийняте рішення.

Закон і Бізнес