Закон і Бізнес


У справах, пов’язаних з війною, ми побачили ототожнення адвоката з клієнтом, - USAID


.

17.11.2023 14:34
1290

Українські адвокати готові забезпечувати захист у кримінальних справах щодо воєнних злочинів і робити це професійно. Але при цьому вони зазнають особистих викликів.


Такими є результати дослідження Програми USAID «Справедливість для всіх». Їх 16 листопада озвучила юридична радниця цієї програми Уляна Пашинна під час XII Судового форуму, організованого Асоціацією правників України, передає кореспондент видання "Закон і Бізнес".

Вона пояснила, що опитування проводилося серед українських адвокатів, зокрема, системи безоплатної правничої допомоги. Також ураховувалася позиція суддів, прокурорів, а також юристів, які були дотичні до цих справ. Особливий фокус - на  юристах, які беруть участь у вирішені цих питань на міжнародному рівні.

«Загалом половина адвокатів, яка мала досвід захисту в цій категорії справ, вказали на негативну реакцію суспільства щодо їхньої участі. Тобто, ми побачили ототожнення адвокатів з клієнтом», - відзначила У.Пашинна. - Адвокати у цій категорії справ часто зазнають погроз і громадського осуду».

Як про окрему проблему в роботі експерт говорить про відсутність сталої судової практики у воєнних злочинах. «Ми з вами знаємо, що цифра зафіксованих злочинів за статтею 438 КК (Порушення законів та звичаїв війни, - прим. Ред.) колосальна. Там щось більше ста тисяч злочинів за даними на сайті прокуратури», - розповіла експерт. - Але вироків ще не так багато, зауважила вона.

Серед викликів для адвокатів радниця програми  назвала провадження за відсутності обвинуваченого. «Насправді це дуже складно вести справу, коли немає доступу до клієнта, коли немає можливості отримати інформацію», - прокоментувала У.Пашинна.

Вона також відзначила, що до повномасштабного вторгнення у адвокатів не було потреби вивчати міжнародне кримінальне право, практику міжнародних трибуналів. І зараз є потреба оперативно отримувати знання в цих галузях права.

Юридичний радник Програми озвучила рекомендації, що треба зробити для подолання цих викликів:

1. Розробка і проходження комплексної навчальної програми з міжнародного кримінального права для адвокатів. Під час опитувань адвокати відзначили важливість проводити спільні тематичні заходи і для суддів, і для прокурорів, і для адвокатів одночасно, щоб можна було погодити питання правозастосування.

2. Підготовка посібника, який би був помічником для адвокатів в цій категорії справ. Проведене USAID дослідження містить опис наповнення цього посібника. Усі погодились, що це має бути дуже практичний робочий інструмент.

3. Створення професійної мережі українських адвокатів, які працюють з цією категорією справ. До мережі залучати іноземних колег, адвокатів, які практикують в міжнародних кримінальних трибуналах (для обміну досвідом).

4. Проведення інформаційної кампанії для суспільства і журналістів для роз’яснення права на справедливий суд і роль адвоката в цій категорії справ.

5. Психологічна підтримка для адвокатів і запобігання безпековим ризикам, з якими вони стикаються, коли працюють у кримінальних справах, пов’язаних із воєнними злочинами.

Також У.Пашинна запевнила, що Програма відкрита до співпраці і до підтримки адвокатури у цим питаннях.

Закон і Бізнес