Закон і Бізнес


Чи несе ОСББ відповідальність за пошкоджене брилою авто — ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

16.11.2023 13:53
2771

Саме в ОСББ як управителя житлового об’єкту виникає обов’язок з утримання цього будинку, включаючи забезпечення та виконання всіх передбачених законом функцій та обов’язків, що є змістом та виникають з такого утримання.


На це звернув увагу Хмельницький апеляційний суд, переглядаючи рішення у справі №686/6810/23, інформує «Закон і Бізнес».

Спір стосувався відшкодування матеріальних збитків за пошкодження, що було завдано припаркованому біля будинку автомобілю внаслідок падіння з даху брили снігу та льоду. Сума збитків, за висновками експертів, склала понад 73 тис. грн.

Міськрайонний суд позов задовольнив.

В апеляційній скарзі ОСББ доводило, що воно не є балансоутримувачем та управителем будинку. Крім того, дах не потребує механічного очищення, оскільки проект покрівлі унеможливлює падіння глиб снігу. Також наголошувалося, що транспортний засіб був припаркований з порушенням ПДР, оскільки у матеріалах справи немає доказів, що територія біля будинку відведена для стоянки, а позивач вжив необхідних заходів для його безпеки.

Апеляційний суд зазначив: якщо ОСББ самостійно здійснює управління об’єктом – житловим багатоквартирним будинком (за правилами ст.11 закону «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку») він є управителем цього будинку у розумінні як цієї статті закону, так і ст.1 закону «Про житлово-комунальні послуги». Отже саме у ОСББ як управителя цього житлового об’єкту виникає обов`язок з утримання цього будинку.

Водночас у Примірному переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд (наказ Держжитлокомунгоспу від 10.08.2004 № 150), серед іншого, є послуга «Скидання з дахів та покрівель снігу та льоду».

Також у пп.3.5.12 п.3.5 «Прибирання прибудинкової території» розд.3 «Утримання приміщень» Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій (затверджені наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76) вказано, що сніг, який накопичується на дахах, потрібно скидати на землю і переміщати у прилоткову смугу, а на широких тротуарах — формувати у вали.

За законом «Про благоустрій населених пунктів» утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводить балансоутримувач цього будинку або підприємство, установа, організація, з якими він уклав відповідний договір. Відповідно до п.7 ч.1 ст.17 цього закону громадянин мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю внаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою.

При цьому, апеляційний суд звернув увагу, що обов’язок доведення відсутності вини у завданні шкоди цивільне законодавство покладає на відповідача. Натомість доказів, які б спростували висновки експерта та розмір майнової шкоди, ОСББ не надало.

Закон і Бізнес