Закон і Бізнес


Участь адвоката, необхідна оборона та строки оскарження — огляд ККС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

14.11.2023 11:48
1650

Слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника та зобов’язаний допустити їх до обшуку на будь-якому етапі його проведення.


На цьому наголосив Касаційний кримінальний суд, залишаючи без змін вирок у справі №404/2409/20, інформує «Закон і Бізнес».

У касаційній скарзі стверджувалося, зокрема, про порушенням права засудженого на захист, оскільки слідчим не було забезпечено своєчасне прибуття особи уповноваженої законом на надання безоплатної вторинної правової допомоги на обшук житла.

Проте ККС констатував, що слідчий, прокурор не зобов’язані забезпечувати присутність захисника під час проведення обшуку житла, участь якого під час проведення цієї слідчої дії не є обов’язковою.

Хоча законодавець створює умови для участі осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені, а також захисника чи адвоката під час проведення обшуку, він не передбачає, що така участь є суворо обов’язковою з огляду на специфіку цієї слідчої дії.

Крім цієї справи в огляд практики ККС за вересень 2023 року включені й низка інших правових позицій.

Зокрема, зазначено, що, вирішуючи питання про те, чи перебувала особа, яка спричинила смерть потерпілому, в стані необхідної оборони, якщо експерт не зміг установити точний час смерті потерпілого, суд має враховувати вимоги ч.4 ст.17 КПК та виходити з такого часу смерті, який є найбільш сприятливим для засудженої особи.

Також акцентовано на тому, що батько трьох дітей, який не сплачував аліменти упродовж тривалого часу на їх утримання, мотивуючи це тим, що він не може працевлаштуватися за кордоном у зв’язку з обмеженням права чоловіків на виїзд за межі території України, вчинив злісне невиконання особою свого обов'язку зі сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (ст.164 КК).

У сфері кримінального процесуального права зауважено, що подання апеляційної скарги в межах неправильно роз’ясненого суддею строку на апеляційне оскарження судового рішення не свідчить про недотримання особою процесуально визначеного строку оскарження.

Закон і Бізнес