Закон і Бізнес


Як пред’явити вимоги до боржника у справі про банкрутство, розповів суддя ВС


Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.

10.11.2023 11:52
1224

Якщо кредитор зацікавлений у позитивному результаті щодо розгляду його заяви, він повинен надати розпоряднику майна та суду такі докази, які б дали змогу достеменно встановити наявність заборгованості.


На цьому акцентував суддя-спікер Касаційного господарського суду Сергій Жуков під час VIII Форуму з конкурсного права, інформує «Закон і Бізнес».

Як приклад ситуації, коли кредитор не проявив належної обачності та не подав до суду достатньої кількості доказів, які б дозволили визнати кредиторські вимоги, він навів постанову КГС від 27.09.2022 у справі № 926/4807-б/21.

Розповідаючи про особливості розгляду вимог кредиторів у справах про банкрутство, С.Жуков виокремив три різновиди кредиторів:

конкурсні (за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника);

забезпечені (вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника);

поточні (вимоги яких до боржника виникли після відкриття провадження).

Також він наголосив, що важливість оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі щодо банкрутства полягає в тому, що саме з цієї події починається відлік 30-денного строку на подання конкурсними кредиторами заяв про свої вимоги до боржника.

У свою чергу, кредитор, який має конкурсні вимоги до боржника, ознайомившись з таким оголошенням, повинен надіслати заяву зі своїми вимогами до розпорядника майна боржника (зберегти докази такого подання). Потім цю заяву (разом із доказами її направлення) подати до суду, враховуючи всі вимоги, які зазначені в ч.3 ст.45 КзПБ.

Щодо того, які саме докази мають додаватися до заяви, С.Жуков зауважив, що у приписах КзПБ зазначено: «документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника». Тобто положення кодексу не визначають конкретного переліку доказів, що підтверджують грошові вимоги до боржника.

Водночас, відповідно до судової практики з цього питання, заявник кредиторських вимог сам визначає докази, які, на його думку, підтверджують заявлені вимоги (постанова КГС від 17.05.2023 у справі №904/7260/21).

Детальніше з особливостями заявлення та розгляду вимог кредиторів у справах про банкрутство та відповідною судовою практикою можна ознайомитися із презентації С.Жукова.

VIII Форум з конкурсного права організувала Асоціація правників України за підтримки проекту ЄС «Право-Justice».

Закон і Бізнес