Закон і Бізнес


Автомотлох на дорозі: 3 роки спостерігати, перш ніж прибрати — проект


Як правило, власники таких автомобілів не переймаються, що їхній автомотлох комусь заважає чи псує вигляд.

06.11.2023 12:17
1688

На вулицях чи не кожного міста можна побачити занедбані автомобілі, що роками іржавіють та псують вигляд. Проте цивільне законодавство не дає комунальникам можливості їх прибирати геть.


Аби надати юридичні механізми подолання подібних явищ, нардеп Сергій Гривко зареєстрував проект «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо порядку набуття права власності на безхазяйні транспортні засоби» (№10204), повідомляє «Закон і Бізнес».

Згідно із новою ст.3351 («Набуття права власності на безхазяйні транспортні засоби») ЦК процедура починається після спливу не менше 6 місяців, протягом яких ТЗ перебував у нерухомому стані на об’єкті благоустрою за відсутності інформації про його власника. Про це має бути складений акт, що підписується не менше ніж трьома працівниками балансоутримувача об’єкта благоустрою та передається голові райдержадміністрації.

Утім, уже цей пункт може викликати проблеми із застосуванням, оскільки не визначено, з якого моменту починати відлік строку. Адже про акт фіксації першого дня «знерухомлення» автомобіля не йдеться. Так само як і про визначення ознак, що дозволяють віднести авто до «знерухомленого» (відсутність одного чи всіх колес, двигуна, пального тощо?).

Далі комісія, що утворена головою РДА, шукатиме власника «занедбаного» (ще одне суб’єктивне визначення) авто. На це, а також на надсилання повідомлень власнику (якщо його вдасться знайти) про необхідність прибрати авто комісія матиме 3 місяці.

Якщо ж власник не відгукнеться, на автомобіль повісять табличку: «Занедбане майно. Взято на облік». Й кожні півроку складатимуть акти про перебування транспортного засобу на тому ж місці у тому ж стані.

Аби засвідчити факт відмови власника від свого авто, доведеться чекати 3 роки — строк загальної позовної давності. Лише після цього ТЗ набуває статусу безхазяйного, вивозиться з об’єкту та виставляється на продаж.

Але і це не все: 10 років кошти від продажу мають знаходитися на депозитному рахунку, а відсотки, що нараховуватимуться на них, отримуватимуть навпіл державний та місцевий бюджети. При цьому власник вилученого ТЗ може у будь-який момент вимагати їх повернення, що і буде зроблено (якщо після вирахування понесених витрат від цих грошей щось залишиться).

Утім, враховуючи, що чимало українців були вимушені виїхати за кордон на час війни, залишивши свої авто будь-де, напевне, слід передбачити, що цей механізм запрацює вже у мирні часи.

Закон і Бізнес