Закон і Бізнес


Саме по собі укрупнення суду не призводить до скорочення навантаження — голова ВРП


Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.

03.11.2023 15:14
1670

Мотивуючи доцільність оптимізації мережі судів скороченням витрат на їх утримання, не слід забувати про забезпечення оптимального навантаження. Потрібно враховувати кількість населення, внутрішню міграцію.


На цьому наголосив голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик під час  онлайн-зустрічі представників судової гілки влади, депутатського корпусу та правоохоронних органів, інформує «Закон і Бізнес».

Він зазначив, що саме по собі укрупнення суду не призводить до скорочення навантаження. Тому реорганізація судів має здійснюватися системно і комплексно, оскільки кінцевим споживачем судових послуг завжди є громадянин, наголосив голова ВРП.

Також, на його переконання, потрібно зважати на форми і сфери судочинства. Наприклад, сьогодні спостерігається тенденція до збільшення кількості справ, що розглядаються судами адміністративної юрисдикції. Збільшується також кількість кримінальних справ, які стосуються воєнних злочинів, тому важливо враховувати наближення судів до інших державних органів, зокрема органів прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань.

Г,Усик зауважив, що під час побудови нової мапи судів потрібно враховувати інфраструктуру регіону, логістику, а також можливість застосування ІТ-технологій, які довели свою ефективність під час воєнного стану та завдяки яким, зокрема, не було зупинено судочинство.

Він також зазначив, що питання відбудови судів у регіонах, які постраждали від воєнних дій, напряму пов’язане з оптимізацією мережі судів. «Було б доцільно, щоб така відбудова здійснювалася після затвердження мапи судів. Це дасть можливість точніше розрахувати черговість відбудови. Наприклад, спочатку це варто робити у найбільш безпечних регіонах, захищених засобами протиповітряної оборони», — пояснив Г.Усик.

Голова Комітету ВР з питань правової політики Денис Маслов зазначив, що спеціально створена робоча група напрацювала нову мапу судів. Оскільки ліквідація та утворення судів є повноваженням глави держави, відповідні пропозиції передані на розгляд до Офісу Президента. «Для отримання відповідного досвіду буде запроваджено пілотний проект у Закарпатській області», — поінформував він.

Заступник голови профільного комітету Павло Павліш, який очолював вказану робочу групу, зазначив, що метою реорганізації є оптимізація навантаження на суддів. За його словами, прогнозується скорочення кількості судів приблизно втричі (наразі їх близько 670).

Водночас, член Комітету ВР з питань правової політики Сергій Демченко висловив пересторогу, що реорганізація мережі судів під час воєнного стану може призвести до збоїв у роботі судів, що є неприпустимим. Також він указав на відсутність законопроекту, який би врегульовував питання оптимізації мережі судів.  

Онлайн-зустріч була організована проектом USAID «Справедливість для всіх».

Закон і Бізнес