Закон і Бізнес


Як спадкується частка в статутному капіталі юросіб — практика ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

31.10.2023 13:49
1180

Законом встановлено імперативне правило щодо відсутності необхідності згоди учасників товариства на перехід частки до спадкоємця, а статутом товариства не може бути передбачено інше.


На цьому наголосив Касаційний господарський суд, скасовуючи постанову апеляційного суду та залишаючи в силі рішення госпсуду першої інстанції у справі №910/15764/19, інформує «Закон і Бізнес».

КГС зазначив, що станом на 17.06.2018 ч.5 ст.147 ЦК передбачала можливість встановлення у статуті положень щодо отримання згоди на перехід частки до спадкоємця саме учасниками товариства. Водночас ст.55 закону «Про господарські товариства» було передбачено, що товариство надавало згоду не на перехід частки до спадкоємця, а на його вступ до товариства, і мало право відмовити спадкоємцю у вступі. Водночас таке право товариства не було абсолютним.

Оскільки інші учасники не могли відмовити спадкоємцю у праві вступу, а відповідно до чинного законодавства на момент подання позову та вирішення спору така згода взагалі вже не вимагається, КГС дійшов висновку, що відсутність письмової згоди учасника товариства на перехід до спадкоємця частки у статутному капіталі товариства не є порушенням права позивача на управління товариством.

Відтак суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову з підстав недоведеності порушення права чи інтересу позивача

Крім цієї справи, до дайджесту практики Верховного Суду у справах, пов’язаних із спадкуванням часток у статутному капіталі (акцій, паїв) юридичних осіб, включені низка інших.

Зокрема, у ньому класифіковано правові висновки касаційних судів та Великої палати ВС щодо:

юрисдикції справ зі спорів, що виникають при спадкуванні часток у статутному капіталі (акцій, паїв) юридичних осіб;

порядку набуття спадкоємцями померлого учасника права участі в товаристві;

визначення вартості частки майна товариства, що підлягає виплаті спадкоємцю померлого учасника;

застосування ст. 625 ЦК у разі невиконання товариством обов’язку з виплати спадкоємцю померлого учасника частки майна товариства;

перебігу позовної давності у разі порушення права на отримання дивідендів при спадкуванні акцій товариства;

визнання недійсним рішення загальних зборів товариства, прийнятого до вступу спадкоємця до складу учасників товариства;

застосування способів захисту прав у справах зі спорів, що виникають при спадкуванні часток (акцій, паїв) юридичних осіб.

Закон і Бізнес