Закон і Бізнес


Спір про анулювання ліцензії: чи є підстави для забезпечення позову — ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

27.10.2023 11:47
1286

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для вжиття заходів забезпечення позову, суди повинні враховувати, чи дійсно їх застосування є необхідним і чи може невжиття таких засобів мати незворотні наслідки.


На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд, залишаючи без змін постанову апеляційної інстанції у справі №440/9568/22, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укрнафта» звернулася із позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби про скасування розпорядження щодо анулювання ліцензії. Разом із позовною заявою товариством подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження ГУ ДПС.

Судом першої інстанції заяву про забезпечення позову задоволено. Апеляційний суд цю ухвалу скасував, у задоволенні заяви товариства відмовив, зазначивши, що сам по собі факт прийняття рішення про анулювання ліцензії не може автоматично свідчити про те, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити виконання майбутнього рішення суду по суті спору.

Своєю чергою, КАС зазначив, що підстави забезпечення позову, передбачені ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства, є оціночними. Тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Частина 1 ст.151 КАС встановлює, що позов може бути забезпечено:

зупиненням дії індивідуального або нормативно-правового акта;

забороною відповідачу вчиняти певні дії;

забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється в безспірному порядку

При розгляді заяв про забезпечення позову суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позов та з’ясувати відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.

КАС звернув увагу що, заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог, бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.

Закон і Бізнес