Закон і Бізнес


Чи надається прокурору час на ознайомлення з матеріалами захисту — ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

20.10.2023 11:18
1628

Період ознайомлення сторони обвинувачення з матеріалами, відкритими стороною захисту в порядку ст.290 КПК, не впливає на перебіг строку досудового розслідування, передбаченого ст.219 КПК, і не зупиняє його.


На це звернула увагу об’єднана палата Касаційного кримінального суду, скасувавши ухвали місцевого та апеляційного судів у справі №711/8244/18, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі суд дійшов висновку, що сторона обвинувачення направила обвинувальний акт до суду поза межами строку досудового розслідування, визначеного ст.219 КПК, що є підставою для закриття кримінального провадження відповідно до п.10 ч.1 ст.284 КПК.

У касаційній скарзі прокурор доводив, що зі строку досудового розслідування має виключатися період з дня відкриття матеріалів досудового розслідування стороні захисту і до завершення ознайомлення прокурором з відкритими стороною захисту матеріалами. Крім того, стверджував, що п.10 ч.1 ст.284 КПК не може застосовуватися до цього кримінального провадження, оскільки відомості про нього внесено до ЄРДР до 16.03.2018, тобто до дня набрання ним чинності.

ККС зазначив, що у ході виконання вимог ст. 290 КПК саме сторона обвинувачення надає стороні захисту доступ до матеріалів досудового розслідування. Натомість матеріали, які перебувають у володінні сторони захисту, не є матеріалами досудового розслідування. Тож КПК регулює порядок дотримання строків досудового розслідування саме для сторони обвинувачення, у розпорядженні якої перебувають матеріали досудового розслідування.  

Водночас, ОП ККС погодилася, що місцевий суд  передчасно вирішив закрити кримінальне провадження на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК, а апеляційний суд не виправив такого порушення. Адже цей пункт уведений у дію 16.03.2018, і має застосовуватися лише до кримінальних проваджень, відомості про які внесені до ЄРДР починаючи з цієї дати

Прикметно, що в окремій думці доводиться, що такий підхід «є безпідставною сегрегацією, яка не заснована на приписах КПК та суперечить вимогам Конституції». Й закон №2147-VIII застосовується до тих правовідносин, які продовжили існувати (не було закінчено досудове розслідування) або виникли після набрання ним чинності. Іншими словами, поширює свою дію на кримінальні провадження, відомості про які внесено до ЄРДР як до 16.03.2018, так і після.

Закон і Бізнес