Закон і Бізнес


Розмір пенсій «чорнобильцям» визначає закон, а не КМУ — рішення КСУ


Суддя-доповідач у цій справі — Віктор Кичун (у центрі)

14.09.2023 11:53
2548

Пенсії «чорнобильцям» мають виплачуватися в порядку та розмірах визначених законом. При цьому розмір пенсій не може корегуватися Кабінетом Міністрів залежно від наявних фінансових ресурсів.


Такого висновку дійшов перший сенат Конституційного Суду, ухваливши рішення від 13.09.2023 щодо конституційності положення п.26 розд.VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу, повідомляє «Закон і Бізнес».

Спірним положенням Кодексу, зокрема, установлено, що норми і положення стст.50, 54 закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 №796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

КС зауважив, що закон №796-XII є спеціальним, ним визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, в тому числі порядок пенсійного забезпечення таких осіб. Тому соціальні гарантії для цієї категорії осіб, зокрема, розмір їх пенсійного забезпечення має встановлювати законодавець виключно в законі №796-XII.

Згідно зі ст.54 цього закону визначено державну пенсію особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника. Цією ж статтею установлено розмір пенсії з інвалідності особам, віднесеним до категорії 1, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, а Кабінет Міністрів визначає лише порядок призначення такої пенсії.

Натомість, встановлення іншого законодавчого регулювання позбавляє осіб, віднесених до категорії 1, можливості бути впевненими в отриманні гарантованої державної пенсії, адже їх виплати залежать від фінансових можливостей держави. На переконання КС, це суперечить принципу верховенства права, встановленому ч.1 ст.8 Конституції.

З огляду на це, Суд визнав таким, що не відповідає Конституції, положення п.26 розд.VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК у частині застосування ст.54 закону №796-XII.

Водночас у рішенням КС визнано конституційним положення цього ж пункту в частині, за якою норми і положення ст.50 закону зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ, виходячи з наявних фінансових ресурсів. Йдеться про щомісячну додаткову пенсію особам, віднесеним до категорії 1, за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Такий висновок КС пояснив тим, що ст.50 закону №796-XII безпосередньо не встановлює розмірів такої пенсії. Тож у цій частині п.26 розд.VІ «Прикінцеві та перехідні положення» БК не суперечить Конституції.

Закон і Бізнес