Закон і Бізнес


Адвокати звернуться до ДСАУ та ВРП з приводу неналежних умов праці в судах


.

16.08.2023 10:44
1508

Не секрет, що в українських судах є чимало залів засідань, які не відповідають базовим потребам для роботи учасників. Адвокати часто змушені розкладати робочі матеріали на колінах, на відміну від прокурорів, які забезпечені належним місцем.


Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.

Цю проблему було порушено Радою адвокатів України у зв’язку із розглядом звернення адвоката про порушення його професійних прав.

Адвокат прибув на засідання до суду, де вирішувалося питання обрання клієнту запобіжного заходу. Але у залі вже не було місця де б він міг сісти за стіл і розкласти свої робочі матеріали у кримінальній справі. Звернення до головуючого щодо зміни зали не знайшло підтримки суду. Тож, на думку адвоката, відсутність належних умов праці стало перешкодою для ефективного захисту клієнта.

«Коли у судах не забезпечуються умови для того, щоб адвокати мали змогу сісти за столом, розкласти свої матеріали, аби надавати професійну допомогу, ми можемо говорити про ознаки перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності та порушення її гарантій, - зауважив доповідач з цього питання секретар РАУ Ігор Колесников. – І судова система має сприяти вирішенню цієї проблеми, адже наші гарантії закріплені законом».

Учасники засідання поділилися власним досвідом і підтвердили, що нормальною ситуацію можна вважати хіба що в Києві, де суди більш-менш забезпечені необхідним. Але в районах стан із робочим місцем адвоката є набагато гіршим. Разом із тим, обираючи зал для засідання, суд знає скільки обвинувачених, скільки захисників буде у процесі. Тож вони повинні правильно підбирати зал, зокрема з урахуванням потреби забезпечити робоче місце для всіх адвокатів.

«Забезпечення і облаштування місця адвоката в залі судового засідання, хоча і є суто технічним питанням, воно безпосередньо впливає на якість реалізації права кожного на професійну правничу допомогу, гарантоване Конституцією України», - акцентувала увагу голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова. «Адвокат, складаючи присягу, обіцяє чесно і сумлінно забезпечувати право на захист та надавати правничу допомогу відповідно до Конституції і законів України, з високою відповідальністю виконувати покладені обов’язки. Але він  не може здійснювати ефективний захист свого клієнта. Також, у зв’язку із цим, не здійснюється взагалі або здійснюється не якісно технічний запис заявлених ним скарг та клопотань, що є порушенням норм процесуального кодексу. Тобто, питання є достатньо важливим для нас», - додала голова НААУ, РАУ.

Член РАУ від Чернігівської області Людмила Гринь додала, що відсутність робочого місця є ще і приниженням та проявом неповаги до адвоката. «Якщо у прокурора належне робоче місце, а у адвоката ні, то тут порушено принцип змагальності. Адже не можна змагатися в нерівних умовах», - додала вона.

«У нас збільшується толерантність до порушення прав, - вважає член РАУ від Хмельницької області Оксана Каденко. - Ми вже сприймаємо як норму, коли в судах обвинуваченому не дозволяють сидіти разом з адвокатом, тільки з прокурором». На її погляд необхідно сформувати позицію стосовно забезпечення адвокатів необхідними умовами роботи на рівні з іншими учасниками (користування технікою, документами), а також забезпечити доступ до конфіденційного спілкування з клієнтом безпосередньо на такому робочому місці.

За підсумками обговорення члени РАУ вирішили звернутися до адвокатів, аби згодом узагальнити подібні випадки. За наслідками опрацювання проблеми планується підготувати звернення до Державної судової адміністрації та Вищої ради правосуддя для організації комплексного вирішення проблеми робочих місць адвокатів у судах України.

Закон і Бізнес