Закон і Бізнес


Через дії НАБУ та САП, ЄСПЛ розглядає рішення щодо політичних переслідувань в Україні — заява експертів


Віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи у 2017—2018 роках, адвокат Георгій Логвинський.

07.08.2023 12:46
2270

Європейський суд з прав людини розглядає рішення щодо порушення ст.18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (політичні переслідування) в Україні через дії САП та НАБУ стосовно юриста Георгія Логвинського.


Це стане першим офіційно визнаним випадком політичних переслідувань з часів Януковича. З відповідною заявою вийшли експерти ЄСПЛ Харківська правозахисна група та ряд українських і міжнародних захисників в результаті дослідження «справи Логвинського», інформує «Закон і Бізнес».

Приводом для відкритого звернення стало заочне вручення слідчими НАБУ підозри та оголошення в розшук віце-президента Парламентської асамблеї Ради Європи у 2017—2018 роках, адвоката Г.Логвинського. Він, на переконання захисників, в якості адвоката захищав інтереси компанії, майном якої в 2008 році незаконно заволоділа держава. Не зважаючи на виграний компанією суд, держава майно не повернула, кошти не сплатила.

ЄСПЛ підтвердив порушення з боку держави та виніс відповідне рішення. НАБУ ж вважає, що звернення до суду та виконання рішення, включаючи рішення ЄСПЛ, є злочинним.

Згідно із заявою правозахисників, попри безпрецедентне рішення ЄСПЛ, який встановив грубе порушення з боку НАБУ в цій справі, антикорупційне бюро продовжило розслідування проти Г.Логвинського, що кваліфікується як політичне переслідування.

«На даний час на фінальній стадії в ЄСПЛ знаходяться заяви Георгія Логвинського та заяви підозрюваних у вказаному к/п проти України у зв’язку з порушенням при здійсненні розслідування норм конвенції, зокрема, ст. 6 (право на справедливий суд), ст. 8 (право на повагу до особистого життя) та ст.18 (політично вмотивовані переслідування) (заяви №№32671/20, 25382/20, 41027/20). Вони вже пройшли стадію комунікації та очікують розгляду по суті», — зазначається у заявах.

На думку правників, визнання з боку ЄСПЛ незаконності дій НАБУ та САП по відношенню до Г.Логвинського стане вперше визнаним з часів Януковича політичним переслідуванням в Україні.

«Вимагаємо від керівництва САП ухвалити рішення на захист інтересів держави та верховенства права і закрити це ганебне кримінальне провадження», — йдеться у зверненні громадських діячів.

Правники попереджають про негативні наслідки як для відповідальних осіб, які продовжуватимуть справу всупереч рішенням ЄСПЛ, так і країни загалом.

«Дії НАБУ вочевидь порушують принцип верховенства права, за яким вимога виконання рішення національного суду не може бути нічим обумовлена», — зазначається у зверненні.

Відкрите звернення підписали, зокрема, лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв; директор Харківської правозахисної групи, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини та співголова Міжнародної Асоціації «Меморіал» Євген Захаров; віце-президент Світового єврейського конгресу, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України, виконавчий співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс; президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Ігор Козловський;

Як повідомлялося, 10 липня на сайті НАБУ з’явилася новина про вручення ексвіцепрезиденту ПАРЄ Г.Логвинському підозри заочно в межах кримінального провадження 2017 року щодо виконання рішення ЄСПЛ у справі «Золотой Мандарин Ойл» проти України. 2 серпня 2023 року Г.Логвинського оголосили в розшук.

Також відомо, що 6.07.2020 було ухвалено рішення Пленуму ЄСПЛ про порушення Україною міжнародних зобов’язань внаслідок непрофесійних дій окремих посадових осіб НАБУ, які здійснювали таємне стеження та збирання доказів в порушення норм національного та міжнародного права та здійснювали тиск на учасників цього процесу. Внаслідок цього ЄСПЛ вперше в історії відмовив у знятті дипломатичного імунітету з Г.Логвинського. З того часу жодних кроків на виправлення встановлених ЄСПЛ порушень з боку НАБУ та притягнення винних до відповідальності здійснено не було.

Закон і Бізнес