Закон і Бізнес


Чи оподатковуються дивіденди, реінвестовані до статутного капіталу, — ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

21.07.2023 14:24
1688

Принцип переваги суті над формою, який застосовується при вирішенні податкових спорів, зумовлює лояльне ставлення до окремих недоліків в оформленні документів, зокрема, до відсутності окремих реквізитів.


На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №640/7239/19 та ухвалюючи нове — про задоволення позову, повідомляє «Закон і Бізнес».

Спір стосувався визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень щодо донарахуванян податкових зобов’язань за наслідками інвестиційних операцій на суму реінвестиційних дивідендів у розмірі понад 6,5 млн грн. у розумінні витрат.

Суди перших інстанцій у позові відмовили, зокрема, зазначивши, що розрахункових документів на перерахування коштів, отриманих як дивіденди, до каси підприємства, матеріали справи не містять. Також суди не прийняли як доказ бухгалтерську довідку, якою кошти від засновників у розмірі 100 тис. грн. внесено до статутного фонду приватного підприємства з огляду на недоліки її оформлення.

Своєю чергою, КАС зазначив, що згідно з пп.170.2.6 п.170.2 ст.170 ПК до складу загального річного оподатковуваного доходу платника включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками звітного року.

Загальний фінансовий результат визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.

КАС зауважив, що з нарахуванням позивачу дивідендів у нього виникло право власності на ці кошти, якими особа розпорядився шляхом реінвестування в статутний капітал ПП, що фактично є операцією із внесення коштів до статутного капіталу в обмін на корпоративні права та є витратами позивача на придбання інвестиційного активу (частки в статутному капіталі товариства).

Це, у свою чергу, обумовлює відсутність підстав для збільшення платнику сум грошових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб, а також з військового збору.

Доводи судових інстанцій про неподання платником розрахункових документів на перерахування коштів, отриманих як дивіденди від позивача до каси підприємства, КАС не визнав обґрунтованими. Адже особа не є ФОП, а тому на нього не поширюється дія закону  «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 №265/95-ВР та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), щодо оформлення касових або розрахункових документів.

Також не сприйняті КАС й посилання судів на недоліки оформлення бухгалтерської довідки, як на підставу для її відхилення як доказу. Адже принцип переваги суті над формую, який застосовується при вирішенні податкових спорів, зумовлює лояльне ставлення до окремих недоліків в оформленні документів, зокрема, до наявності/відсутності окремих реквізитів.

Закон і Бізнес