Закон і Бізнес


Зміни, які принесе оновлений закон про кредитні спілки


.

17.07.2023 12:51
1317

За новим законом, на переконання НБУ, кредитні спілки стануть стійкішими та зможуть надавати більше фінансових послуг. Зміни торкнуться членства у таких спілках, видів ліцензій, вимог до системи корпоративного управління.


Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НБУ.

Нова редакція закону «Про кредитні спілки» розширює перелік осіб, які можуть стати членами кредитних спілок. Так, їх членами зможуть бути не лише фізичні особи, а й юридичні. Йдеться про фермерські господарства, ОСББ, кооперативи, мікропідприємства.

Також передбачається розширення джерел поповнення капіталу кредитної спілки, запровадження вимог щодо складових регулятивного капіталу – як першого, так і другого рівня.

У законодавстві з’являться нові вимоги до системи корпоративного управління кредитною спілкою та системи внутрішнього контролю. Повноваження між органами управління – загальними зборами, наглядовою радою та правлінням (чи одноосібним виконавчим органом) – будуть чітко розподілені. Також встановлюються обмеження на суміщення окремих функцій, аби уникнути потенційного конфлікту інтересів. Крім того, законом встановлена вимога до бездоганної ділової репутації та професійної придатності керівників кредитних спілок. Вище керівництво значимих та об’єднаних кредитних спілок погоджуватиметься Національним банком.

На заміну подвійній процедурі входу на ринок закон передбачає для кредитних спілок отримання ліцензії одночасно з реєстрацією у відповідному реєстрі.

Закон передбачає диференціацію ліцензій на стандартну та спрощену. На підставі стандартної ліцензії кредитна спілка зможе надавати фінансові послуги з кредитування та залучення від своїх членів коштів та банківських металів, що підлягають поверненню і не є пайовими внесками. На підставі ж спрощеної – лише здійснювати кредитування. Водночас кредитна спілка за бажанням зможе надавати послуги з надання гарантій, торгівлі валютними цінностями, деякі з фінансових платіжних послуг.

Крім того, кредитні спілки зможуть надавати й супровідні, посередницькі та консультаційні послуги, щоб підвищити залученість громадян до користування фінпослугами.

Кредитні спілки також зможуть передавати на аутсорсинг низку своїх функцій, повідомивши про це НБУ.

Нова редакція закону «Про кредитні спілки» набирає чинності на наступний день після опублікування та повністю вводиться в дію з 01.01.2024.

Закон і Бізнес