Закон і Бізнес


«Наполеонівські» плани

Повернення податкових перевірок та перезавантаження БЕБ


.

10.07.2023 13:31
ЕЛЕОНОРА ЄМЕЦЬ, радник, керівник практики white collar crime ADER HABER
10972
10972

Верховна Рада підтримала урядовий законопроект №8401 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який скасовує ухвалений у 2022 році двовідсотковий єдиний податок і повертає низку штрафів та перевірок.


Небезпечна відміна штрафів

Прийнятий у другому читанні закон передбачає: у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 1 серпня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану на території України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.

Прихована кримінальна відповідальність

Норма виглядає непогано, але після сплати таких нарахувань законом передбачено відсутність можливості оскарження такого донарахування.

І тут треба бути дуже уважними та згадати про кримінальну відповідальність за ухилення сплати податків за ст. 212 КК.

Нагадаю пороги кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків у 2023 році: ч. 1 ст. 212 КК –  4 026 000 грн.; ч. 2 ст. 212 КК  – 6 710 000 грн.; ч. 3 ст. 212 КК – 9 394 000 грн.

Згідно, ч. 4 ст. 212 КК, особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Таким чином, ми можемо мати ситуацію масової реєстрації кримінальних проваджень  за ланцюгом проведених господарських операцій, де фактично оплата одним контрагентом буде розцінена, як визнання тих чи інших фактів/обставин, наприклад безтоварності операцій та матиме наслідки для інших.

Більше того - кримінальна відповідальність, наприклад, також може наставати за ст. 366  КК (службове підроблення), ст. 358 КК  (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів).

Суміжні статті  вже не охоплюють питання звільнення від кримінальної відповідальності,  на відміну від ухилення від сплати податків, а тому цілком ймовірно, що кримінальні провадження можуть бути зареєстровані проти того, хто здійснив оплату, а також по відношенню до контрагентів та партнерів.

Особливості та мораторій

Документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких встановлено мораторій (п. 2–4 підпункту 69.35), поновлюються на невикористаний строк.

Документ, надісланий контролюючим органом до електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів  "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги";

Також тимчасово, з 1 серпня 2023 року, встановлюється мораторій на проведення перевірок щодо підприємств  певних груп, які знаходяться на окупованих територіях або у місцях проведення бойових дій.

Для тих суб’єктів, на кого накладено мораторій щодо  проведення перевірок встановили, що зупиняється перебіг строків зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 статті 44 ПК.

Планові перевірки

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок протягом 2023-2024 років можуть бути включені виключно:

1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги;

4) інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, мають один із таких ризиків:

- рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;

- рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;

- дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у 2 рази;

- загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності становить 10 мільйонів гривень і більше;

- нарахування та/або виплата податковим агентом – юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.

Перезавантаження БЕБ

Перезавантаження Бюро економічної безпеки стало однією з умов програми розширеного фінансування Міжнародного валютного фонду (МВФ).

В березні голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев  вніс на розгляд парламенту проєкт №9080 про внесення змін до Закону України "Про Бюро економічної безпеки України та інших законів України щодо перезавантаження Бюро", яким пропонується достроково припинити повноваження директора Бюро та його заступників і оголосити конкурс на нове керівництво.

Особливості нового закону

У разі ухвалення документа всі працівники БЕБ повинні будуть протягом року пройти атестацію, під час якої оцінюватимуться їхні професійні якості, доброчесність та наявність конфлікту інтересів. 

Проектом передбачено, що після набуття чинності закону Кабмін призначає виконуючого обов’язки керівника Бюро на строк не більше ніж 6 місяців.

Планується зміна процесу відбору директора БЕБ. Зараз відбір відбувається членами комісії з яких по два представники від ВР, РНБО і Кабміну.

Новим законом передбачено збільшення членів комісії до дев’яти з яких будуть п’ять представників від міжнародних організацій та по два від РНБО та Кабміну.

Зараз виконуючим обов’язки призначений Федоров Едуард.

Щодо проведення атестації/переатестації працівників… Тут важливим є питання дотримання всіх формальних процедур. Оскільки, якщо порушується процедура, то, за формальних підстав, співробітники, які не пройшли відбір, досить легко поновлюються через суд, як було вже в досвіді багатьох схожих комісій.

Чи будуть якісні зміни в БЕБ?

Бюро економічної безпеки було створено два роки тому. Кількість реформ  на один орган вражає і, на мою думку, зміни або реформи можуть бути ефективними, якщо працює механізм відповідальності.

Найбільша проблема в тому, що нові або старі люди приходять та починають випробовувати систему. І якщо  система дає зрозуміти, що відповідальність відсутня, то перепони на вчинення незаконних дій зникають.

Закон і Бізнес