Закон і Бізнес


Фіксований штраф з конфіскацією товарів визнано неконституційними


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

05.07.2023 14:04
1936

Безальтернативність покарання для порушників митних правил унеможливлює врахування ступеня тяжкості вчиненого, особи винного та обставин, що пом’якшують та обтяжують покарання.


З такою позицією суб’єктів права на конституційну скаргу погодився другий сенат Конституційного Суду, ухваливши рішення щодо неконституційності абз.2 ч.1 ст.483 Митного кодексу, повідомляє «Закон і Бізнес».

Відповідно до санкції ч.1 ст.483 МК винних осіб, які перемістили товар через митний кордон України із приховуванням від митного контролю, карають штрафом у розмірі 100% вартості товарів — безпосередніх предметів порушення митних правил із конфіскацією цих товарів.

Автори конституційних скарг просили визнати оспорюваний припис кодексу неконституційним. Адже, на їх переконання, він унеможливлює реалізацію принципу індивідуалізації юридичної відповідальності порушника митних правил з урахуванням характеру вчиненого протиправного діяння, форми вини, характеристики особи, винної у вчиненні правопорушення, можливості відшкодування заподіяної шкоди, наявності обставин, що пом’якшують або обтяжують відповідальність.

КС дійшов висновку, що приписи ст.483 МК не відповідають Конституції у зв’язку з тим, що «таке законодавче регулювання суперечить засадам демократичного суспільства, базованого на верховенстві права (правовладді)».

Текст рішення буде оприлюднено на офіційному вебсайті Суду пізніше.

Як повідомляв «ЗіБ», торік другий сенат КС визнав абз.2 ст.485 МК, що встановлював безальтернативну санкцію — штраф у розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, таким, що суперечить чч.1, 4 ст.41 Конституції,

Закон і Бізнес