Закон і Бізнес


Судовий збір за майновий позов для кредиторів подорожчає — проект


Загалом Мін’юст прогнозує, що пропоновані зміни лише збільшать надходження судового збору до державного бюджету.

26.06.2023 11:23
1652

Положення Кодексу з процедур банкрутства подекуди не узгоджуються із законом «Про судовий збір». На таку проблему звернув увагу Міністерства юстиції й Касаційний господарський суд.


Тож у Мін’юсті розробили проект «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» щодо сплати судового збору в справах про банкрутство (неплатоспроможність)» (№9401), повідомляє «Закон і Бізнес».

Для кращої зрозумілості ставок судового збору, що справляється в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність), їх буде зібрано в окремий п.21 ч.2 ст.4 закону.

Водночас Мін’юст пропонує збільшити ставку судового збору за подання позовної заяви майнового характеру в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) з 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 1,5% ціни позову. Зокрема, під цей підпункт підпадатимуть заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника.

Також визначається, що за подання вказаної категорії заяв доведеться сплатити не менше одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, але й не більше 350 розмірів п.м.

Аби особи, які перебувають у скрутному фінансовому становищі, не були позбавлені права на доступ до суду (як юридичні, так і фізичні особи, включно із ФОП, які перебувають у процедурах банкрутства), їм надаватиметься право клопотати про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Якщо ж у боржника відсутнє майно, «порожня» ліквідаційна маса, а кредитори не мають реальної можливості утворити фонд для оплати винагороди та витрат на здійснення ліквідаційної процедури (державні органи, Пенсійний фонд тощо), то суд також зможе своєю ухвалою за клопотанням арбітражного керуючого  зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.

Закон і Бізнес