.
Однією із топ-тем для обговорення у ділових колах сьогодні стала новина про те, що Північний апеляційний господарський суд визнав правомірними вимоги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до екс-керівників Платинум Банку. Серед них - перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова. Йдеться про солідарне стягнення 1,48 млрд грн. Але хто допомагає ФГВФО отримувати перемоги на юридичному фронті?
Сasus belli
Ситуація в якій опинилась чиновник вказує на якість підходів до підбору кадрів державного управління в цілому.
Згідно зі структурою ФГВФО, директори Департаменту фінансового контролінгу НБУ та Юридичного департаменту НБУ входять до Адміністративної ради Фонду і підпорядковані першому заступнику Голови НБУ Катерині Вікторівні, відносно якої сьогодні було винесено судове рішення. Наведене створює реальний конфлікт інтересів, оскільки вона займає особливо відповідальне становище та має належним чином повідомити про наявність конфлікту інтересів.
З точки зору нашого дослідження важливим є те, що Адміністративна рада Фонду затверджує кошторис витрат Фонду та фактично затверджує всі значні витрати, включно з валютними при фінансуванні в тому числі іноземних юридичних радників. Тобто НБУ має суттєвий вплив на діяльність ФГВФО.
Свій / чужий
Звісно, у Фонді працюють свої юристи. Там функціонує окремий Департамент правового забезпечення, до складу якого входять:
- відділ юридичного супроводження діяльності Фонду;
- відділ юридичного супроводження виведення банків з ринку;
- управління судово-претензійної роботи із своїми відділами судового супроводження з проблемних питань та судового представництва.
Однак, ФГВФО, як і інші державні установи, за кошти державного бюджету винаймає для найбільш складних судових процесів іноземних юридичних радників.
У дванадцяти із чотирнадцяти випадків закупівлі Фондом юридичних послуг, ці послуги передбачали представництво інтересів у судових процесах не лише за кордоном, але «за необхідності» і у юрисдикції України.
Тут варто згадати, що відповідно до ст. 131-2 Конституції України, представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення, може здійснювати виключно адвокат.
Процедура набуття адвокатом іноземної держави права на заняття адвокатською діяльністю в Україні встановлена ст. 59 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Особа має звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем свого перебування в Україні із заявою про включення до Єдиного реєстру адвокатів України (ЄРАУ). До заяви додати документи, що підтверджують право на заняття адвокатською діяльністю у своїй країні. Кваліфікаційна палата ухвалює відповідне рішення і регіональна рада адвокатів вносить адвоката-іноземця до ЄРАУ.
Після цього адвокат іноземної держави може здійснювати адвокатську діяльність на території України (зокрема, виступати в судах), на нього поширюються професійні права і обов’язки адвоката, гарантії адвокатської діяльності в Україні.
Але переглядом профайлів іноземних адвокатів у ЄРАУ ми навряд знайдемо багато працівників тих іноземних фірм, які допомагають ФГВФО у вирішенні юридичних питань.
Проекти та виконавці
Хто є тими юридичними радниками та у яких тяжбах вони залучалися за результатом проведених процедур закупівель, - інформацію з 2019 року до сьогодні нам дали безпосередньо у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.
Йдеться про представництво інтересів ФГВФО або відповідних банків у судових (кримінальних, цивільних, господарських) процесах щодо відшкодування шкоди або збитків, заподіяних цим банкам або їхнім кредиторам та пов’язаним із банком особам (власникам, керівникам та/або іншим особам, визначеним ч.1 ст. 52 Закону «Про банки і банківську діяльність»). Іноді також додатково йшлося не лише про представництво у судах, але й про послуги з пошуку та арешту активів.
У трьох із чотирнадцяти проектах Фонд залучав GATELEY PLC у справах щодо таких банків:
- АТ «Банк Фінанси та Кредит»;
- ПАТ «Платинум Банк»;
- АТ «Фортуна-Банк» (зокрема, справа № BL-2020-001416, ініційованій WWRT Limited у Високому суді Лондона про банкрутство Сергія Тищенка та Олени Тищенко).
Двічі знадобилися послуги партнерства з обмеженою відповідальністю «DWF LAW» у процесах стосовно АТ «Дельта Банк» та АТ «ІмексБанк». Також у двох суперечках юридичну допомогу надавали фахівці CANDEY LIMITED (справа «БРОКБІЗНЕСБАНК» та ПАТ «РЕАЛ БАНК», а також справа ПАТ «УПБ».
WITHERS LLP залучалися до двох кейсів: справа ПАТ «ФІДОБАНК», ПАТ «КБ «ЄВРОБАНК», ПАТ «ВЕКТОР БАНК», а також справа ПАТ «КБ «НАДРА».
Крім вказаних вище, Партнерство з обмеженою відповідальністю PCB Litigation LLP супроводжувало справу ПАТ «Банк Національний Кредит». KROLL ASSOCIATES U.K. LIMITED в межах проведення закупівлі послуг допомагала шукати відомості, необхідні для подальшого представництва у справі АТ «ДЕЛЬТА БАНК». А GASSER PARTNER RECHTSANWALTE консультувало Фонд щодо підготовки та подачі документів з ініціювання кримінального провадження в Ліхтенштейні проти банку Frick, необхідних для подальшого представництва АТ «ДЕЛЬТА БАНК», ПАТ «ЕНЕРГОБАНК», ПАТ «УПБ».
Hogan Lovells International LLP виявилася єдиною іноземною компанією зі списку ФГВФО, діяльність якої обмежувалася іноземними судами та не допускала роботи в юрисдикції України. Тут представництво стосувалося:
- ПАТ «Промінвестбанк», зокрема у справі № 6:22-cv-00990-DNH-TWD в Окружному суді США Північного Округу Нью-Йорка;
- АТ «РОДОВІД БАНК» у судовому процесі у справі №1052/2015 в Окружному суді м. Нікосія (Республіка Кіпр). Предмет закупівлі послуг також охоплював аудит та розроблення подальшої стратегії, необхідної для подальшого представництва інтересів Фонду.
***
У ході листування із ФГВФО нам вдалося з’ясувати лише найменування банків та предмет закупівель. Відомості щодо умов оплати та документів, на підставі яких діяли юридичні радники (угоди, договори, правочини тощо), чиновники віднесли до інформації з обмеженим доступом.
Тож глибше перевірити, як саме були витрачені кошти платників податків, нам не дали можливості. Що є підозрілим. Адже можливість представлення інтересів ФГВФО іноземними фірмами у юрисдикції України (коли немає даних про іноземних адвокатів цієї фірми у ЄРАУ) очевидно містить корупціогенні ризики піднайму українських юридичних фірм.