Закон і Бізнес


Які межі є у свободи вираження суддею своїх поглядів — конференція


Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.

09.06.2023 14:28
2810

Судді повинні поводитися таким чином, щоб не створювати враження, що вони мають будь-які особисті упередження чи зацікавленість у конкретній справі.


Таку рекомендацію, серед іншого, надала Консультативна рада європейських суддів у висновку №25 (2022) «Про свободу вираження поглядів суддів», що обговорювався під час конференції у Львові, інформує «Закон і Бізнес».

Сам висновок містить основні аспекти вираження поглядів суддів і встановлює широкі рамки для подальшого обговорення того, які параметри слід враховувати, коли судді користуються своїм правом на свободу вираження поглядів. Разом з тим висновок спонукає до пошуку балансу між правом суддів на свободу вираження поглядів і метою збереження громадської впевненості в їхній безсторонності та незалежності.

Звертаючись з до учасників заходу, голова Ради суддів Богдан Моніч зазначив, що КРЄС надала багато порад щодо того, як кожна система правосуддя може не тільки гарантувати користувачам судових послуг право доступу до суду, а й забезпечити громадянам впевненість у результатах судового процесу. Також, на його думку, кожен висновок, по суті, є дороговказом, за яким кожна країна може удосконалити свої практики відповідно до загальновизнаних європейських цінностей, в тому числі зі збереженням певної автономності та самобутності.

«Цей висновок — насамперед про суддівську етику і комунікацію для підвищення довіри до суду, знаходження балансу між свободою вираження поглядів і стриманістю. Він є надзвичайно актуальним для нас з огляду на рішення РСУ від 04.05.2023 №18 про Схвалення проекту Концепції розвитку комунікаційної політики судової влади, і буде, безумовно, врахований при її доопрацюванні», — наголосив Б.Моніч.

На його переконання, цей висновок є особливо важливим в контексті певної специфіки України у практиках комунікації судової гілки влади, що полягає в існуванні специфічного інституту судді-спікера.

«Адже саме ці судді мають впроваджувати комунікаційну політику на зрозумілих для цільових аудиторій принципах, а особливо в кризових комунікаціях. Висновок також важливий для нас з огляду на специфічні повноваження органів суддівського самоврядування у питаннях розробки правил етичної поведінки», — підсумував голова РСУ.

Організаторами конференції «Свобода вираження поглядів суддів та роль суддівських асоціацій у демократичній правовій державі» виступили проект Ради Європи «Забезпечення ефективної реалізації права на справедливий суд (стаття 6 ЄСПЛ) в Україні» та проект Європейського Союзу «Право-Justice» в Україні.

Закон і Бізнес