Закон і Бізнес


Нацбанк хоче зробити миттєві кредити дешевшими


.

01.05.2023 17:52
1307

В Нацбанку стурбовані ситуацією із мікрокредитуванням на ринку і пропонують внести зміни до закону «Про споживче кредитування». Зокрема в НБУ пропонують встановити граничні розміри процентних ставок.


Сьогодні денна процентна ставка за такими кредитами в середньому становить 2,5%. В НБУ хочуть встановити її ліміт на рівні 0,8%. Також в Нацбанку мають намір встановлювати мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника. Про це інформує Закон і Бізнес з посиланням на НБУ.

«Кредити під понад 1 500% річних – вкрай нездорова практика. Вона ототожнює послугу споживчого кредиту з «борговим ярмом» та підкреслює невідповідність законодавства України кращим міжнародним практикам, у тому числі країн ЄС, до спільноти яких ми прагнемо приєднатися», - зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

В НБУ пояснили, що переважна більшість договорів на отримання так званих «швидких онлайн-позик» укладаються вночі з метою зробити ставку в онлайн-казино. Фінансові компанії, що займаються мікрокредитуванням, свідомо обирають бізнес-модель надання своїх послуг вразливим верствам населення, які часто не усвідомлюють наслідків своїх дій. По суті, фінансові компанії пропонують «миттєве рішення» фінансових проблем малозабезпеченим громадянам, особам без постійного прибутку, студентам тощо. Основним каналом продажу таких споживчих кредитів є дистанційні канали, тобто онлайн-кредитування за лічені хвилини, доступне 24/7. Це тільки посилює проблему.

В Нацбанку наголошують на тому, що встановлення граничних розмірів процентних ставок – це усталена практика органів регулювання в країнах ЄС, Великій Британії та США. Однак, як навчити відповідально ставитись до «миттєвих кредитів» не лише компанії, що їх надають, а й громадян, які їх беруть, наразі відкрите питання.

Закон і Бізнес